bullet ball chrome W okresie od dnia 6 lutego do dnia 31 marca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 42 we Wrocławiu realizowano inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI). Celem akcji było zwiększenie świadomości uczniów i rodziców na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. W ramach inicjatywy podjęto następujące działania:

1. Edukacja Rodziców:

Dnia 6 lutego pedagog specjalny za pośrednictwem platformy Librus przesłał rodzicom naszych uczniów materiały edukacyjne "Włącz blokadę na nękanie". Umieszczenie materiałów dotyczących cyberprzemocy na tablicach informacyjnych w szkole.

2. Przeprowadzenie lekcji tematycznych:

- W klasach I-III zorganizowano lekcje online oraz dyskusje na temat bezpieczeństwa w Internecie.

- W klasach IV-VII przeprowadzono lekcje dotyczące korzystania z mediów społecznościowych, identyfikacji zagrożeń internetowych i cyberprzemocy, również z wykorzystaniem lekcji online.

- W klasach VI-VII omówiono dodatkowo tematy związane z e-uzależnieniami i ryzykownymi zachowaniami w Internecie.

3. Spotkania z prelegentami:

W dniach 13-14 lutego przedstawicielka Straży Miejskiej we Wrocławiu, pani Katarzyna Bandziak w poszczególnych klasach IV -VII przeprowadziła prelekcje o cyberprzemocy i odpowiedzialności uczniów.

ZAŚWIADCZENIE

 

bullet ball chrome W marcu uczennice kl. 6b wzięły udział w międzyszkolnym konkursie recytatorskim organizowanym przez SP 97 we Wrocławiu.
Anika, Halszka i Alicja recytowały wiersze min. Shakespeare'a i Shelby Greer. Emocji było wiele!
Przy okazji udało się zwiedzić 60-letnią palmiarnię znajdującą się w budynku szkoły.
Liczymy na zaproszenie do konkursu także w przyszłorocznej edycji i gorąco zachęcamy do udziału!
 

bullet ball chrome 27 lutego klasa 5b odwiedziła Uniwersytet Ekonomiczny. Uczniowie wzięli udział w warsztatach z zarządzania projektami. Powiedzieć, że były wspaniałe, to za mało!

Dzieci pracowały w trzech grupach; każdy zespół od podstaw tworzył własny projekt Parku Jurajskiego.  Uczniowie dbali o swojego potencjalnego klienta. Tworząc projekt, uwzględniali wszystkie potrzeby zamawiającego.  Zagrody z dinozaurami? Kawiarnie? Punkt z kasami? To nie problem dla 5b!

Po warsztatach została z nami cenna wiedza, niesamowite przeżycia i zamiłowanie do ekonomii – okazuje się, że klocki Lego odnajdują swe zastosowanie także i w tej dziedzinie.

Szkoła Podstawowa nr 42 kieruje serdeczne podziękowania dla prowadzących warsztaty: prof. Marka Wąsowicza, prof. Renaty Brajer – Marczak oraz prof. Anny Marciszewskiej.

Karolina Tarczyńska
Mariola Gralak

bullet ball chrome Z przyjemnością informujemy, że spośród zebranych prac w Konkursie na kartkę walentynkową w języku angielskim dla klas 1-3 nagrodziliśmy cztery osoby:
1 miejsce: Alina z kl. 2B
2 miejsce: Hanna z kl. 2C
3 miejsce: Maksymilian z kl. 1B
oraz
Wyróżnienie: Darek z kl. 3A

Serdecznie Gratulujemy!
Nauczyciele Języków Obcych 

bullet ball chrome W tym roku nasza szkoła przystępuje do olimpiady przedmiotowej z j. angielskiego organizowanej przez OLIMPUS.

Jest to sesja wiosenna a termin pisania testu to 20 marca 2024r.
Serdecznie zapraszamy do udziału! OLIMPUS
W imieniu nauczycieli j. obcych opracowała: Magdalena Węgiełek
 

bullet ball chrome Szanowni Państwo,
Nasza szkoła przystąpiła do programu RAZEM ŁATWIEJ, który finansowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Jest to program polityki zdrowotnej w zakresie zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 10-19 lat, zamieszkałych na terenie Województwa Dolnośląskiego.
Celem programu jest udzielenie wsparcia terapeutycznego i diagnostycznego dzieciom, a także ich opiekunom i rodzicom.
Bezpłatną pomoc można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 800 805 600 lub zgłaszając się poprzez adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Konsultanci pomogą w trudnych chwilach zdiagnozować problem oraz jak najszybciej przekazać osoby potrzebujące do odpowiedniego specjalisty.  BROSZURA

bullet ball chrome Nasi uczniowie mają wielkie i wspaniałe serca!

Szkoła wzięła udział w walentynkowej akcji organizowanej przez fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Nasi uczniowie własnoręcznie wykonali kartki walentynkowe, które trafiły do dzieci walczących z chorobą nowotworową we wrocławskiej klinice onkologicznej Przylądek Nadziei.
Na kartkach znalazło się wiele ciepłych i życzliwych słów. 
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tworzenie kartek.
Samorząd Uczniowski
 

bullet ball chrome Martinstag w klasie IIb

„Laterne, Laterne, Sonne, Mond und Sterne…” – to słowa popularnej piosenki śpiewanej w dniu imienin Marcina (Martinstag). Z tej okazji uczniowie klasy 7b - Luiza, Jakub, Stanisław i Bruno - zorganizowali dla dzieci z klasy 2 warsztaty w języku niemieckim. Poznaliśmy legendę o Św. Marcinie, dekorowaliśmy przygotowane przez starsze koleżanki z klasy 8 (Dari, Victorię, Ksenię i Katsię) piękne lampiony i rozwiązywaliśmy łamigłówki związane z postacią Świętego Marcina. Zajęcia były okazją do przećwiczenia takich umiejętności jak:  praca w zespole, planowanie działań  oraz uwrażliwiły uczniów na potrzeby swoich młodszych kolegów.

bullet ball chrome Strategie uczenia się na lekcjach języka niemieckiego

Na lekcjach niemieckiego w klasach siódmych stosujemy różne techniki uczenia się i powtarzania materiału. Stosujemy metody mapy myśli, aktywnego powtarzania wiedzy, metodę słów zastępczych oraz haków pamięciowych.

Pomocnym w procesie uczenia się był też cykl lekcji pt. „Nakarm swój mózg” – uczniowie opracowali własne jadłospisy zawierające produkty ważne dla funkcjonowania pamięci.

Klasy siódme powtarzają także słownictwo w aplikacji InstaLing, dzięki której w codziennych sesjach trwających kilka minut mają możliwość użycia nowych słówek w kontekście i bez zbędnego „wkuwania” słówek zaliczają kolejne testy i kartkówki.

Natalia Gawlik, nauczycielka języka niemieckiego

 

bullet ball chrome W sobotę, 21 października nasza szkołą obchodziła jubileusz 60-lecia. Pragniemy podziękować wszystkim Gościom za uświetnienie tego wydarzenia swoją obecnością. Wśród nas byli obecni przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Wrocławia, panem Jackiem Sutrykiem na czele, przedstawiciele kuratorium, zaprzyjaźnionych szkół, nasi uczniowie i absolwenci, rodzice oraz  pracownicy szkoły.

Pragniemy złożyć podziękowania wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że mogliśmy ten dzień spędzić w sposób uroczysty, serdeczny i pełen wspomnień.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 42 dziękuje zaangażowanym w przygotowanie obchodów: Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Wychowawcom klas I - VIII, Pracownikom administracji i obsługi, Paniom, które przygotowały wytrawne i pyszne posiłki oraz osobom spoza szkoły, które pomogły nam przy organizacji tego ważnego wydarzenia.

YouTube

 

bullet ball chrome W konkursie „Laurka dla mojej Szkoły” , zorganizowanym z okazji 60-lecia naszej placówki dzieci klas młodszych wykonały ciekawe prace. Zawarły w nich słowa wyrażające szacunek i przywiązanie do szkoły. Dziękuję wszystkim uczestnikom za zaangażowanie.

Organizator konkursu

Bożena Łaska

bullet ball chrome Jak co roku  nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata - Polska".
Otrzymaliśmy certyfikat uczestnictwa będący oficjalnym potwierdzeniem udziału naszej szkoły w 30.Akcji Sprzątanie świata - Polska.
Dziękujemy !

 

bullet ball chrome Z okazji Dnia Chłopca obchodziliśmy w szkole krawatowy dzień. Uczniowie i uczennice do swojej codziennej stylizacji dobrali kolorowe, zabawne i oryginalne krawaty.

Niektórzy wykazali się jeszcze większą kreatywnością i samodzielnie stworzyli krawat z kartki lub kawałka materiału. Wydaje się, że wszystkim tego dnia dopisywały humory!

Szczególne gratulacje należą się 4c – aż 15 uczniów z tej klasy miało na sobie krawaty! Tym samym klasa zdobyła aż 15 punktów do Ligi Klas – brawo!

Pozdrawiamy serdecznie

Samorząd Uczniowski

 bullet ball chrome Wyjście klasy 8a do Parku Trampolin JUMP WORLD z okazji DNIA CHLOPAKA. 

bullet ball chrome Klasa 7B obchodzi Dzień Chłopaka 2023 w CityPaintball przy AWF we Wrocławiu.

Na zdjęciach uczniowie szykują się do gry, mierzą maski, testują sprzęt i wybierają drużyny.
Jest adrenalina ;) Będzie pot, farba i łzy radości!
Opracowała: Magdalena Węgiełek 

bullet ball chrome Wrzesień jest miesiącem, w którym zamykamy wszelkie ważne sprawy z zeszłorocznym Samorządem Uczniowskim i podsumowujemy działania. To też miesiąc, w którym trwa kampania wyborcza. W tym roku nasi kandydaci spisali się na medal i przygotowali piękne i ciekawe plakaty wyborcze.

Wszystkich uczniów zachęcamy do zerkania na tablicę przy sali informatycznej. Przystańcie na chwilę i przeczytajcie, co Wasi koledzy i Wasze koleżanki mają do zaoferowania. Wierzymy, że wówczas oddacie świadomy głos na najlepszego przedstawiciela uczniowskiej społeczności.

O szczegółach i terminie głosowania poinformujemy niebawem!

Samorząd Uczniowski

bullet ball chrome W ostatnich dniach roku szkolnego uczniowie klasy 5b i 8a zmierzyli się z zadaniem zbudowania własnych konstrukcji, do których następnie przygotowali opisy w j.angielskim. 

Klasa 5b zbudowała i opisała obrotowy młyn: A Rotary Mill Descrption, natomiast klasa 8a stworzyła instrukcję budowy oryginalnej wariacji nt. wieży Eiffla pt. Step by step for a Mutated Eiffel Tower (8a).
Konstrukcje zostały zbudowane z klocków Polydron Engineer (5b) i Robotic & Coding Betzold (8a) zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
 
Opracowała:
Magdalena Węgiełek 

bullet ball chromePodczas zwiedzania Wrocławskigo Lotniska klasa 4b miała także okazję zapoznać się z pracą straży pożarnej obsługującej lotnisko, porozmawiać ze strażakami i z bliska zobaczyć specjalne wozy strażackie oraz sprzęt, w który zostały wyposażone.

bullet ball chrome 18 maja klasy 6B i 4B udały się do Barda na spływ pontonowy Nysą Kłodzką. 

Zarówno sam spływ jak i powrót szczególnie przygotowanym pociągiem budził spore emocje ;)
Po powrocie na teren Folwarku Szyfrów i zabawie terenowej był też czas na wspólne ognisko.

bullet ball chrome Pierwszy Dzień Wiosny to w szkole inny dzień niż wszystkie. Tradycyjnie w tym dniu żegnaliśmy ponurą zimę, a witaliśmy radosną wiosnę.  

Dnia 21 marca z okazji Pierwszego Dnia Wiosny Mały Samorząd Uczniowski zainicjował przemarsz ulicami w poszukiwaniu pierwszych zwiastunów wiosny.

Opracowała:

Jolanta Korkuś

bullet ball chrome "Galeria Szkolna"

Na wiosnę w "Galerii Szkolnej" można oglądać nową wystawę. Tym razem prezentujemy prace Hani Rąbkowskiej uczennicy klasy 4b.

Zachęcam do obejrzenia tych niezwykle zróżnicowanych prac w różnych technikach plastycznych zarówno kolorowych jak i monochromatycznych. Młoda autorka świetnie oddaje realistyczne obrazy, ale również prezentuje prace z wyobraźni. Uwagę zwraca umiejętny dobór kolorów i różnorodność tematów.

Zapraszam serdecznie do oglądania prac Hani

Agnieszka Sołtys

bullet ball chrome Szkolny konkurs „Mam Talent”

Dnia 18 marca w naszej szkole odbył się konkurs „Mam Talent”, podczas którego uczniowie klas I-III mogli zaprezentować swoje umiejętności i pasje. Konkurs miał na celu rozwijanie kreatywności uczniów, promowanie i odkrywanie nowych talentów, popularyzację działań artystycznych. Tego dnia każdy uczestnik miał na szkolnej scenie swoje „5 minut” sławy. Mimo towarzyszącej tremy, wszyscy spisali się świetnie wykazując przed publicznością nieprzeciętny talent. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody. Wszystkim uczniom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. 

bullet ball chrome 1 Dzień Wiosny to czas radości i zabawy, a że zabawę można łączyć z nauką pokazali uczniowie klas 4-8 którzy w tym dniu sprawdzali swoje umiejętności językowe grając w tematyczne planszówki.

bullet ball chrome Klasa 6b świętuje Dzień Kobiet w Parku Trampolin JUMP WORLD we Wrocławiu.

bullet ball chrome 10 lutego uczniowie klas I-III wzięli udział w zabawie karnawałowej. Pomysłowość strojów wszystkich zachwycił. Wspaniała zabawa inicjowana przez Panią Animator pozostanie na długo w pamięci. Rodzice zadbali o słodki poczęstunek, dziękujemy. Będziemy czekać na kolejny taki bal w przyszłym roku. 

bullet ball chrome Uczniowie klasy 3C w miniony poniedziałek mieli okazję „zapoznać się” z Ozobotem. To prosty w obsłudze robot o bardzo dużym potencjale edukacyjnym. Ozobot poruszał się po stworzonych przez dzieci skomplikowanych trasach i pętlach. W ten sposób trzecioklasiści mogli poznać świat robotów i podstawy działania automatyki.

bullet ball chrome Karnawał to szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości.

Tak też było u nas, w dniu 10 lutego 2023 roku.

Na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, a także rekina. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.

Na auli podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy. Całe wydarzenie poprowadzili profesjonalni animatorzy. Pojawił się także ciężki dym oraz bańki mydlane. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały sale. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

Kolejny bal karnawałowy już za rok!

bullet ball chrome MISTRZOSTWA WROCŁAWIA IGRZYSK  DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W TENISIE STOŁOWYM

W dniu 1.03.2023 r. w LO nr V, przy ulicy Kuronia 14 we Wrocławiu, odbyły się Mistrzostwa Wrocławia Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Tenisie Stołowym.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

Świątkowski Kacper klasa 4A

Drelichowski Alan klasa 6C

Wszystkie rozgrywki Nasi reprezentanci  przeszli bezbłędnie, ogrywając uczniów ze szkół. Runda finałowa była bardzo zacięta i doprowadziła do remisu. Zwycięzcę rozstrzygnął debel. W tej rundzie Kacper i Alan wspólnie ograli kolegów z innej szkoły i wygrali Mistrzostwa.

Drodzy Uczniowie serdecznie dziękujemy za wysiłek, dobre emocje, walkę fair play.

Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych rozgrywkach!!!

Zespól nauczycieli wychowania fizycznego:

Aleksandra Kosztowniak

Monika Koszarek

Grzegorz Dederko

Sebastian Stasiak

bullet ball chrome 7 i 8 lutego 2023 roku do naszej szkoły zawitały dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkolna nr 56 Niezapominajka. Przedszkolaki uczestniczyły w wielu atrakcyjnych zajęciach. Klasy trzecie z dużą przyjemnością gościły przedszkolaków w swoich salach, pokazując im jak się uczą. Dzieci miały okazję zapoznać się z praktycznym zastosowaniem tablicy interaktywnej. Wspólnie ze starszymi uczniami mogli wykonać proste zadania na tablicy i sprawdzić swój refleks oraz pamięć. Z dużym entuzjazmem wzięły udział w zajęciach tanecznych. Odwiedziły sale lekcyjne, gdzie uczą się dzieci z klas I-III. Były też w świetlicy szkolnej, bibliotece, w stołówce, szatni oraz sali gimnastycznej. Wszystkie zajęcia zorganizowane dla przedszkolaków odbywały się pod czujnym okiem wychowawczyń  klas trzecich oraz przy udziale starszych kolegów i koleżanek.

Ta wizyta podobała się naszym gościom. Przed opuszczeniem szkoły przedszkolaki zostały obdarowane drobnymi upominkami przygotowanymi przez uczniów klas trzecich.

Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy!

bullet ball chrome Uczniowie kl.5b prezentują wykonane przez siebie plakaty w ramach projektu pt. Tell me where you live. Uczniowie przygotowali prace prezentujące mapy swojego miejsca zamieszkania wraz z opisem najbardziej charakterystycznych i najczęściej uczęszczanych przez nich miejsc.

bullet ball chrome Świetlicowy Koncert Świąteczny 2022

Świetlicowy Koncert Świąteczny  zorganizowany przez panią Elżbietę Kozłowską odbył się 15 grudnia 2022 roku. Uczniowie zaprezentowali programy przygotowane wspólnie z wychowawcami świetlicy,  klasa 1c pod kierunkiem p. Elżbiety Kozłowskiej,  klasa 2a pod kierunkiem p. Bożeny Łaskiej, panie Yevheniia Dolianovska  i  Bogusława Przewłoka wsparły w przygotowaniach świątecznych występów klasę 3c. Pozostali występujący uczniowie przygotowali swoje prezentacje samodzielnie.

Celem koncertu było miłe spędzenie czasu w świątecznej atmosferze, pielęgnowanie tradycji wspólnego kolędowania oraz integracja grup świetlicowych.

Wszyscy świetnie się bawili, pomiędzy występami uczniowie wszystkich grup wspólnie śpiewali kolędy i pastorałki.

Elżbieta Kozłowska

bullet ball chrome ,,Galeria Szkolna".
Od 15 listopada w ,,Galerii Szkolnej”  można oglądać nową wystawę. Tym razem prezentujemy rysunki Karyny Holub uczennicy klasy 8b. Zachęcam do obejrzenia rysunków ołówkiem, na których autorka delikatną kreską oddaje bardzo realistyczne obrazy. Uwagę zwraca czystość kompozycji  i różnorodność tematów.

bullet ball chrome Klasa 6b gotowa do Wigili klasowej 2022r.

 

 

bullet ball chrome Uczennice kl. 5c przygotowują bożonarodzeniowe kartki w języku angielskim do wymiany poczty z jedną z wrocławskich szkół.

 

bullet ball chrome 6B - Warsztaty i przygotowanie własnych pierników w Niemczy.

 

bullet ball chrome Dzień Życzliwości

 

bullet ball chrome Szkolny Konkurs Recytatorski klas 1-3

15 grudnia 2022 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski klas 1-3. Wzięli w nim udział uczniowie wyłonieni podczas eliminacji klasowych.

Laureatami konkursu zostali:

1 miejsce – Bruno Potaczek z klasy 3c

2 miejsce – Hanna Tumiłowicz  z klasy 3b oraz Alicja Bąk z klasy 3a

Zwycięzcy serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do spotkań z poezją nie tylko podczas zmagań konkursowych.

 

bullet ball chrome Zaczarowany świat magii i wróżb, czyli Andrzejki w naszej szkole.  

Ostatni dzień listopada w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana, w głównym wejściu szkoły, przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego we współpracy ze Szkolnym Samorządem klas 4-8, rozdawali karteczki z wróżbami. Uczniowie zaprezentowali się w pięknych, specjalnie przygotowanych, czarodziejskich strojach.  

Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.’’ I tak właśnie było też w naszej szkole.

 

 

bullet ball chrome Zabawa andrzejkowa w klasie 3c

                „Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny  zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji”.

I tak właśnie było też w naszej klasie, gdzie 30.11.2022 r. odbyła się  zabawa andrzejkowa. Dzieci tańczyły, śpiewały, a nawet losowały wróżby z pozytywnymi emocjami, jakie będę towarzyszyły im w przyszłym roku. Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka.

 

bullet ball chrome Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. "Mój przyjaciel Miś" dla klas I-III 

miło nam poinformować, iż w konkursie plastycznym zorganizowanym przez wychowawczynie klas I, pt.: "Mój przyjaciel Miś" zwyciężyli: 

I Miejsce – Hanna Jakubowska - klasa 1a
II Miejsce – Ada Staszewska – klasa 2a
III Miejsce – Alina Naidonova - klasa 1b 

Wyróżnienia otrzymały:
Yuliia Kutsenko – klasa 3a
Weronika Zielonka - klasa 2a
Hanna Majewska - klasa 3c 

Serdecznie gratulujemy!

 

bullet ball chrome W listopadzie dzieci miały okazję wykazać się inwencją twórczą i umiejętnością pisania w konkursie świetlicowym pt.: " W listopadowy wieczór..." Prace były ciekawe i w większości wykonane starannie. Uczestnicy konkursu z radością przyjęli werdykt i wręczone nagrody.

 

bullet ball chrome 30 listopada dzieci z grupy świetlicowej 2a uczestniczyły w "Zabawie wróżek i magów" (za zgodą rodziców). Wprowadzone w atmosferę tradycji wróżb andrzejkowych, zakończonych tańcami przy wybranych przebojach, świetnie się bawiły.

Bożena Łaska

bullet ball chrome 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W Szkole Podstawowej Nr 42 czynnie propagujemy wiedzę i oswajamy uczniów z różnymi niepełnosprawnościami oraz rozwijamy empatię i świadomość, jak zachować się w kontakcie z osobą niepełnosprawną. W dniach 30.11.-01.12. uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach "Wchodzę w rolę" prowadzonych przez Fundację "Potrafię Pomóc" w ramach Programu Wrocław Bez Barier. Uczniowie, prócz solidnej dawki teorii, ćwiczyli w praktyce i wchodzili w rolę osoby niepełnosprawnej. Do dyspozycji mieli wózki inwalidzkie, laski dla niewidomych, kule oraz specjalne gogle symulujące różne wady wzroku. Uczyliśmy się również podstaw języka migowego. To cenne doświadczenie z pewnością zapadanie na długo w pamięci wielu z nas!
Monika Skowrońska
 

bullet ball chrome Wyniki konkursu fotograficznego ,,MÓJ PUPIL”

Dnia 10.11.2022r. rozstrzygnięto konkurs fotograficzny ,,MÓJ PUPIL” dla kl. II-III

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce - Maciej Garyga 3b

II miejsce - Ada Staszewska 2a

III miejsce - Julia Mordak 2b, Amelia Jabłczyńska 3b, Tomasz Garyga 3b

Powstało wiele bardzo ciekawych i pomysłowo wykonanych prac.  Zwycięzcy oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy. Wystawę prac konkursowych można oglądać  w galerii na korytarzu szkolnym.

Wszystkim serdecznie dziękujemy i gratulujemy !

Bożena Korzeniowska

Agnieszka Sołtys

bullet ball chrome Drodzy Uczniowie i Rodzice!
Miło nam ogłosić, że rozstrzygnięto konkurs językowo-plastyczny o idiomach "Język i obraz".
W konkursie zostały wyróżnione prace następujących uczniów:
w kategorii klas I-III- Maria Kepińska z kl. 1a oraz Hubert Klin kl. 1a
w kategorii klas IV - VI - Timur Markovskyi z kl. 4c i Igor Sontowski z kl. 5a
w kategorii klas VII - VIII - Mateusz Bielerzewski z kl. 8a i Piotr Wodonos z kl. 8a
Prace wezmą udział w Międzyszkolnym Konkursie Języków Obcych organizowanym przez SP nr 9.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone przez organizatora do 9.12.2022 r.
Serdecznie gratulujemy!

Natalia Gawlik

bullet ball chrome W roku szkolnym 2022/23 powstała w naszej szkole ,,Galeria Szkolna 42", która znajduje się na korytarzu przy salach nr 42-43. W kolejnych wystawach będziemy prezentować  prace uczniów. Cykl wystaw w ,,Galerii Szkolnej" rozpoczęliśmy  prezentacją prac fotograficznych Marty Moszczańskiej uczennicy klasy VIII b.  Autorka zaproponowała cykl kolorowych fotografii, na których pokazuje swym wrażliwym okiem różne zakątki przestrzeni miejskiej Wrocławia.

 

bullet ball chrome Świetlicowy Koncert Polska Złota Jesień

W dniu 27.11.2022 w ramach zajęć świetlicowych odbył się koncert ,,Polska Złota Jesień”.  Swoje umiejętności taneczne, wokalne, aktorskie oraz grę na gitarze zaprezentowały dzieci z klasy 1c pod kierunkiem p. Elżbiety Kozłowskiej, z klasy 2a pod kierunkiem p. Bożeny Łaski oraz dwie uczennice z klasy 3c, które program przygotowały samodzielnie.

Piękne stroje, nastrojowa muzyka, artystyczne występy podkreśliły jesienną aurę.

Gratulujemy pomysłów i zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach artystycznych organizowanych w świetlicy.

Organizatorka 

Elżbieta Kozłowska

bullet ball chrome Wycieczka na Farmę Dyniową 

Dnia 27 października 2022 r. uczniowie z klasy Ib i Ic wybrali się na wycieczkę do Farmy Dyniowej we Wrocławiu. Dzieci na początku miały okazję obejrzeć i poznać nazwy kilku odmian dyń. Uczniowie przeszli Farmę Dyniową, gdzie mogli zobaczyć, jak wyglądają dawne wozy konne, traktor, krowa, króliki, kury, a także inne zabytkowe przedmioty. Podczas wycieczki był czas również na zabawę. Dzieci mogły zagrać w dyniowe kręgle, gry terenowe oraz pokolorować dynie podczas warsztatów, w których brały udział. Oprócz tego, była możliwość zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć na specjalnie przygotowanych do tego ściankach. Na koniec każde dziecko otrzymało mini dynie – upominki przypominające o tej jesiennej wycieczce. 

Opracowała:
Jolanta Korkuś
Elżbieta Błotny

bullet ball chrome AKCJA KLAS I-III, POMOC DLA ZWIERZĄT W SCHRONISKU

W październiku, każdego roku uczniowie naszej szkoły pomagają zwierzętom żyjącym w schronisku.

W tym roku również przeprowadziliśmy taką akcję. Zebraliśmy karmę, koce oraz zabawki dla zwierząt. Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy.

Bożena Korzeniowska

bullet ball chrome Jeździmy na wycieczki…. Byliśmy w Mosznej !

Klasy IIIB  oraz IIB były miejscowości Moszna. Zwiedziliśmy zamek, uczestniczyliśmy w zajęciach Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Było super !

Bożena Korzeniowska

bullet ball chrome AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA

Jak każdego roku klasa IIIB sprzątała okolice szkoły. „Sprzątanie Świata” to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega ona na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.

W takich akcjach chętnie bierzemy udział!

Bożena Korzeniowska

bullet ball chrome Dzięki zaangażowaniu uczniów powstało wiele ciekawych i niepowtarzalnych prac plastycznych. Wszystkie prace zostaly zamieszczone w galerii prac znajdującej się przy sali 24, na szkolnym korytarzu. Wszyscy uczestnicy wykazali się kreatywnym podejściem do tematu, ciekawym pomysłem oraz estetyką pracy, dlatego wybór laureatów oraz osób wyróżnionych był dużym wyzwaniem dla komisji konkursowej. Jury przyznało trzy główne miejsca, w tym dwa równoległe, pierwsze miejsca oraz dwa wyróżnienia.

Laureaci:

 1. Hanna Kańduła i Franciszek Matusiak, II A,II A
 2. Yuliia Ponomarova, III A
 3. Eleni Tsouroupidou, III C

Wyróżnienia:

 1. Nazar Borshchenko, III B
 2. Tymur Dolianovskyi, III C

Gratuluję wszystkim zwycięzcom, osobom wyróżnionym oraz uczestnikom konkursu. Dyplomy wraz z nagrodami, wyróżnieniami i upominkami dla wszystkich uczestników konkursu zostały wręczone wszystkim uczniom 3 listopada.

Zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych do obejrzenia galerii prac.

Tekst oraz galerię zdjęć opracował organizator konkursu Adam Baszczyński.

 

bullet ball chrome 8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety. Dzień Zdrowego Jedzenia jest obchodzony na wiele sposobów. Klasa IIIB przygotowała wspólne zdrowe śniadanie. Koreczki  warzywne i owocowe oraz kolorowe kanapki wszystkim smakowały.

Bożena Korzeniowska

bullet ball chrome Wyjście klas 6b i 6c do Hali sportowej Hasta la Vista na zajęcia ze squasha.
 
bullet ball chrome Prace przygotowane przez uczniów kl. 6b z Okazji Międzynarodowego Dnia Języków Obcych.
 
bullet ball chrome Z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Nowoczesność i otwartość czy wiedza, zrozumienie i poczucie stabilizacji? A może dbałość o ład i porządek? Które z cech najlepiej charakteryzują Twojego wychowawcę? Z okazji Dnia Edukacji Narodowej klasy opisywały swojego nauczyciela jednym kolorem, uwzględniając symbolikę i znaczenie barwy. W szkole zrobiło się naprawdę kolorowo - i uczniowie, i nauczyciele ubrali się w ubrania w kolorze zaproponowanym przez dzieci. Po raz kolejny udowodniliśmy, że nasze klasy są bardzo zgrane i potrafią się bawić!

Chcielibyśmy też pogratulować naszej polonistce - Pani Karolinie Tarczyńskiej, która w tym roku znalazła się wśród 189 nauczycieli uhonorowanych Nagrodą Prezedenta.
 
bullet ball chrome Czas na jesienna dyskotekę! 26 i 27 października w naszej szkole odbyła się zabawa. Dzieci tańczyły, bawiły się i integrowały przy dobrze znanych wszytskim hitach. Całość umilała słodka kawiarenka. Drogi Samorządzie Uczniowski, Drogi Wolontariacie - dziękujemy za organizację, spisaliście się na medal! 
 
bullet ball chrome Szkoła bez naszych chłopców nie byłaby taka sama! Dzień Chłopca to świetna okazja, by zintegrować zespoły klasowe. Samorząd Uczniowski zaproponował krawatową zabawę, która przeistoczyła się w konkurs. Uczniowie do swoich piątkowych stylizacji dobrali ciekawe, nieoczywiste, kolorowe krawaty. 
Klasy, w których uczniowie najliczniej je założyli, otrzymały dyplomy i upominki sponsowowane przez Samorząd Uczniowski. W grupie siła!
5c spędziła ten dzien w GOjump
 

bullet ball chrome Jeśli muzeum kojarzy się Wam z nudą, koniecznie porozmawiajcie z 8a i 8c! W listopadzie klasy odwiedziły Muzeum Pana Tadeusza i wzięły udział w lekcji powtórzeniowej. Uczniowie zwiedzili też ekspozycję poświęconą rękopisowi Pana Tadeusza. Ponadto, biorąc udział w warsztatach artystycznych, działali nieszablonowo, twórczo i kreatywnie. Każdy uczeń wykonał własny deseń unikatowego papieru marmurkowego. Było suuuuuper!

 

bullet ball chrome Zawody promujące zapasy - 30 września 2022

 

bullet ball chrome Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!

Z wielką radością informujemy, że w dniu 8.10.2022 r. odbył się XXVII Turniej Tenisa Stołowego Kleina CUP. W imprezie sportowej udział wzięło 41 uczniów klas 1-8.
* W kategorii klas 1-4:

I miejsce zajął Kacper Świątkowski kl. 4a
II miejsce zajął Jan Kość kl. 4b
III miejsce zajął Tymur Dalianovski kl. 3c

* W kategorii klas 5-6:

I miejsce zajął Alan Drelichowski kl. 6c
II miejsce zajął Jan Szczepaniec kl. 5c
III miejsce zajął Ambroży Ślęzak kl. 6a

* W kategorii klas 7-8:

I miejsce zajął Jerzy Zakrzewski kl. 8b
II miejsce zajęła Anna Krawczyk kl. 8a
III miejsce zajął Filip Zając kl. 8b

Serdecznie gratulujemy! Nauczyciele wychowania fizycznego.

bullet ball chrome W dniach 14 i 17 października w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania uczniowie klas: Vb, Vc, VIb, VIc uczestniczyli w zajęciach, w trakcie których doskonalili umiejętności logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej, dedykcji i obserwacji. Tworzenie kodu opisującego ruch kolorowych kubeczków i odczytywanie kodu utworzonego przez kolegów stanowiło dla uczniów ciekawą lekcję kodowania, czyli składową złożonego procesu jaki jest programowanie. Wioletta Bach-Sworowska

 

bullet ball chrome 23 maja w naszej szkole został zorganizowany Świetlicowy Koncert Dzieci Rodzicom przygotowanym z okazji Dnia Mamy i Taty, zainicjowany przez klasę 1b, którzy przygotowali ciekawą oprawę i bogaty program.

Młodzi artyści z klas I-III w piękny i różnorodny sposób potrafili okazać miłość rodzicom prezentując przy tym swoje umiejętności artystyczne.

Podziękowania należą się uczniom z klasy 1a, 1b, 2a, 2b, zespołowi tańca akrobatycznego, Idze Ożdze grającej na skrzypcach, Frankowi Matusiakowi grającemu na gitarze oraz Pani Dyrektor wspierającej całe wydarzenie, rodzicom oraz wolontariuszom, którzy pomogli poprowadzić tę uroczystość.
Cieszymy się, że wszyscy obecni zarówno występujący jak i widownia, w tym dniu czerpali radość z bycia razem.
Koordynator i pomysłodawca: Bogusława Przewłoka


23 maja w naszej szkole został zorganizowany Świetlicowy Koncert Dzieci Rodzicom przygotowany z okazji Dnia Mamy i Taty. Inicjatorem tego wydarzenia byli uczniowie  klasy 1b z panią Bogusławą Przewłoką, którzy przygotowali ciekawą oprawę i bogaty program.
Młodzi artyści z klas I-III w piękny i różnorodny sposób potrafili okazać miłość rodzicom prezentując przy tym swoje umiejętności artystyczne.

Podziękowania należą się uczniom z klasy 1a, 1b, 2a, 2b, zespołowi tańca akrobatycznego, Idze Ożdze grającej na skrzypcach, Frankowi Matusiakowi grającemu na gitarze, rodzicom i wolontariuszom oraz Paniom Dyrektorkom.
Cieszymy się, że wszyscy obecni zarówno występujący jak i widownia, w tym dniu czerpali radość z bycia razem.

bullet ball chrome 

bullet ball chrome W Pierwszy Dzień Wiosny został rozstrzygnięty Konkurs Malarski dla uczniów klas I – III pt. ,,Witaj Wiosno !”. Laureaci otrzymali nagrody oraz dyplomy, natomiast pozostali uczestnicy zostali obdarowani dyplomami za udział i słodką niespodzianką.

Do konkursu zgłoszono  wiele pięknych prac malarskich, które można podziwiać na wystawie zaprezentowanej  na tablicach przy salach nr 24-25.

Laureatami konkursu zostali:

I MIEJSCE - Franciszek Matusiak kl. 1a

II MIEJSCE - Julia Mordak kl. 1b

III MIEJSCE - Oliwia Cisek 1a

Prace wyróżnione:

Lena Cielecka kl. 2b

Weronika Dziaduś kl. 2b

Krystian Penkala kl. 1a

Piotr Kowalewski kl. 1a

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział!

Zapraszamy do odwiedzenia naszej wystawy :)

 

bullet ball chrome Pierwszy Dzień Wiosny to w szkole inny dzień niż wszystkie. Tradycyjnie w tym dniu żegnaliśmy ponurą zimę, a witaliśmy radosną wiosnę.  

Dnia 21 marca z okazji Pierwszego Dnia Wiosny Mały Samorząd Uczniowski zainicjował przemarsz ulicami w poszukiwaniu pierwszych zwiastunów wiosny.

Opracowała:
Jolanta Korkuś
 

bullet ball chrome Wszystkim Naszym Paniom oraz Koleżankom życzymy dużo zdrowia, miłości i uśmiechu!

Panowie z Małego Samorządu Uczniowskiego

 

bullet ball chromeCałym sercem z Ukrainą!

 Uczniowie klasy 4b wykonali gazetkę ścienną, dzięki której wszystkie dzieci z Ukrainy, które trafią do naszej szkoły, będą się mogły dowiedzieć, że wspieramy je i jesteśmy gotowi nieść im pomoc.

bullet ball chrome SPRAWOZDANIE Z IMPREZY SPORTOWEJ KLECINA CUP 2022

W sobotę 5 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 42 we Wrocławiu odbył się turniej tenisa stołowego „Klecina Cup”, w którym udział wzięli tylko uczniowie naszej szkoły. Zawodnicy rywalizowali w różnych kategoriach wiekowych: dzieci klasy I – III,  klasy IV, klasy V-VI, Klasy VII – VIII DZIEWCZĘTA, oraz klasy VII – VIII CHŁOPCY. Impreza trwała 4 godziny i zgromadziła 49 zawodników.

ZWYCIĘZCY POSZCZEGÓLNYCH KATEGORII:

KLASY I-III

 1. Kość Jan 3b
 2. Kovejsza Kacper 3b
 3. Biżmo Andrzej 2a
 4. Szczepaniec Jakub 1b
 5. Krotov Maksym 2a

KLASY IV

 1. Maj Jakub 4b
 2. Kostek Dawid 4a
 3. Szczepaniec Jan 4c
 4. Palacz Helena 4c
 5. Zebrzowski Stanisław 4c
 6. Sztachera Hubert  4b

KLASY V-VI

 1. Korotko Jakub 6a
 2. Klin Igor 6a
 3. Ślęzak Ambroży 5a
 4. Bieliński Wojciech 5b
 5. Świtała Paweł 5b
 6. Brzęczek Szymon 5a

KLASY VII – VIII DZIEWCZĘTA

 1. Polańska Martyna 8c
 2. Rusiniak Maja 8c
 3. Szlachtycz Hanna 8c
 4. Szczepaniec Martyna 7a
 5. - 6 Maj Aleksandra  8c, Julia Świerbutowicz  8c

KLASY VII – VIII CHŁOPCY

 1. Kłusek Jakub 8b
 2. Jędrejko Nikodem 8b
 3. Boroński Robert 7d
 4. Szczygieł Dominik 7d
 5. - 6 Jakub Cichoński  7c, Tomasz Świtała  7d

Nagrody dla zwycięzców ufundowała Rada Osiedla Klecina.

Zawody wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Przebiegły w radosnej i miłej atmosferze. Wszyscy uczestnicy przestrzegali zasad „fair play”. Dziękujemy nauczycielom za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu turnieju Klecina Cup. Zapraszamy za rok.

Nauczyciele wychowania fizycznego

 

bullet ball chrome WALENTYNKI to doskonały czas, który przypomina nam o potrzebie wyrażania naszych uczuć względem drugiego człowieka. Dzień Świętego Walentego to najlepszy moment, aby przekazać naszym bliskim bądź przyjaciołom ile dla nas znaczą i za co ich cenimy. Chcąc należycie uczcić Dzień Zakochanych, Mały Samorząd Uczniowski klas 1-3 przygotował pocztę walentynkową, do której uczniowie wrzucali kartki walentynkowe, po czym Przedstawiciele MSU przekazali adresatom. 

Opracowała: Jolanta Korkuś

 

bullet ball chrome Uczniowie klasy 1a rozpoczęli realizację II modułu projektu Lekturki spod chmurki. Tym razem poznaliśmy przygody Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren. Wypełniliśmy lekturniki, stworzylismy własne lapbooki. Pracując w grupach stworzyliśmy  mapę miasta Bullerbyn. Zilustrowaliśmy zagrodę północną, środkową i południową oraz zaprezentowaliśmy głównych bohaterów książki. Przed nami kolejne wyzwania :))

 

bullet ball chrome 17.02.2022 w naszej szkole w ramach realizacji projektu społecznego ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii

Uczennice XI Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego we Wrocławiu, oraz uczeń Technikum Gastronomicznego z zespołu Eko Ja Eko Ty Eko My, przeprowadzili serię warsztatów dla uczniów klas 3 i 4 .

Tematem zajęć było: 

 • Jak być Ekobohaterem.
 • Segregacja śmieci.

W formie bardzo ciekawych zabaw, dzieci dowiedziały się, co to jest ekologia, jakie zagrożenie dla środowiska stanowią odpady, jak je właściwie segregować, oraz co można zrobić z recyclingu. Uczniowie szkoły podstawowej aktywnie uczestniczyli w sprzątaniu śmieci i stworzyli plakaty z wizerunkiem Ekobohatera - wykorzystując odpady.

Dziewczęta z zespołu projektowego przygotowały ulotkę informacyjną dla każdego uczestnika warsztatów, która zawierała cenne informacje o tym jak dbać o środowisko.

Warsztaty bardzo podobały się małym ekologom.

Uczennice: Ala , Angelika i Magda spisały się na medal w roli eko-edukatorek!

Natomiast funkcję techniczną wypełnił znakomicie Adam . Przyłączał się on także do zabaw, pomagając tym samym młodym EkoBohaterom w rozwiązywaniu zagadek.

Bardzo dziękujemy Opiekunowi Zespołu p. Monice Cieślak i całemu zespołowi Zwolnieni z Teorii

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć !

Z niecierpliwością czekamy na następną wizytę.

Koordynator spotkania Mariola Gralak

 

bullet ball chrome KONKURS FOTOGRAFICZNY ,,Matematyka w fotografii”

Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV -VIII

 1. CELE KONKURSU
  1. kształtowanie postaw twórczych i kreatywności uczniów,
  2. popularyzacja wiedzy i kultury matematycznej,
  3. wspomaganie edukacji matematycznej ,
  4. rozwijanie wyobraźni i umiejętności plastycznych,
  5. zachęcanie do poznania dziedziny sztuk wizualnych jaką jest fotografia,

2. WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSIE

 1. każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną pracę,
 2. prace muszą być wykonane samodzielnie przez uczestników,
 3. temat pracy: ,, Matematyka w fotografii”
 4. każda praca powinna być opisana czytelnie pismem drukowanym i zawierać poniższe informacje:
  • Imię i nazwisko autora pracy
  • Klasa
  • Tytuł dzieła
 5. prace należy składać u p. Urszuli Pohl sala nr 37 , p. Anety Bartosik Wójcik sala 39 lub p. Agnieszki Sołtys sala nr 25.
 6. Zgłoszenie pracy do konkursu jest jednoznaczne z przyjęciem warunków regulaminu konkursu, zgodą na przetwarzanie danych osobowych uczestnika oraz zgodą na ekspozycję pracy konkursowej na terenie SP nr 42 we Wrocławiu.

3. FORMA PRACY

 1. zdjęcie lub wydruk na dobrej jakości papierze (nie będą przyjmowane prace w formie elektronicznej),
 2. format pracy minimum A4, fotografia kolorowa lub czarno-biała,
 3. praca powinna być opatrzona tytułem związanym z matematyką,

 4. TERMINY KONKURSU

a. Dostarczenie prac do dnia 28.02.2022 r.

b. Rozstrzygnięcie konkursu 15.03. 2022 r.

c. Wystawa prac odbędzie się w SP nr 42 we Wrocławiu,

d. Odbiór prac od 23.03 .do 27.05. Nieodebrane prace po wyznaczonym terminie przechodzą na własność organizatora.

 Autorzy najciekawszych prac otrzymają dyplomy oraz nagrody!

 Zapraszamy do udziału w konkursie!

 Organizatorki

 Urszula Pohl

 Agnieszka Sołtys

 Aneta Bartosik - Wójcik

 

bullet ball chrome Drodzy!
Nadszedł czas podsumowań i rozliczeń działań projektowych grupy Słowobraz wspieranych przez Mikrogranty Młodzieżowe. To był dla nas piękny, inspirujący i fascynujący czas! 
Przystępując do projektu, zależało nam na tym, by działać w obszarze edukacyjnym, społecznym oraz kulturalnym. To nie lada wyzwanie! Zaplanowałyśmy i podjęłyśmy szereg działań, by móc temu sprostać. Dziś śmiało możemy rzec, że jesteśmy niesamowicie zadowolone z osiągniętych efektów. Dziękujemy wszystkim, którzy nam kibicowali, wspierali projekt ciepłym słowem oraz swą obecnością. Podziękowania kierujemy również w stronę Pani Agnieszki Malczewskiej, która wolontaryjnie wsparła nas i przedstawiła w niesztampowy sposób ciekawostki o Klecinie. 
Podczas wielogodzinnych spotkań i kreatywnych warsztatów organizowanych przez grupę Słowobraz uczniowie i ich bliscy stworzyli piękne, wzruszające opowieści słowno - obrazowe, które niedawno mogliśmy podziwiać na wystawie w holu szkoły. 
Nie żegnamy się z Wami, a jedynie łapiemy krótki oddech, by w nowym roku dalej móc działać i twórczo się rozwijać. 
Relacja zdjęciowa niebawem ukaże się na stronie szkoły!

Do usłyszenia! 
Karolina Tarczyńska

 

bullet ball chrome WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO – MÓJ PUPIL

Uwaga Uczniowie klas II-III

Z przyjemnością informujemy, że Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców w Konkursie Fotograficznym klas II-III.

I MIEJSCE – Elena Pilachowska kl. IIIA

II MIEJSCE – Przemysław Majchrzyk kl. IIB

III MIEJSCE – Gabrysia Myćka kl.IIA

Wyróżnienia

Yuliia Kutsenko kl. IIA

Julia Chomicka kl. IIC

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczniom dziękujemy za udział !

DZIĘKUJEMY DYREKCJI SZKOŁY ZA SFINANSOWANIE NAGRÓD !

 

bullet ball chrome W poprzednim tygodniu w Lutyni odbyły się Dolnośląskie Igrzyska Dzieci i Młodzieży w Karate Olimpijskim organizowane przez Szkolny Związek Sportowy ,,Dolny Śląsk”. Gratulujemy uczniowi VIIa - Mateuszowi Bielerzewskiemu, który reprezentował naszą szkołę. W konkurencji kumite (walka z przeciwnikiem) nie miał sobie równych - zdobył złoty medal! To nie koniec sukcesów - Mateuszowi udało się wywalczyć także brąz w konkurencji kata (układ technik).

Gratulujemy!

 

bullet ball chrome Uczniowie klasy 7b (Natalia, Karyna, Yehor i Jakub) zorganizowali dla dzieci z klasy 2c warsztaty w języku niemieckim. Poznaliśmy legendę o Św. Marcinie, zaprojektowaliśmy lampiony i śpiewaliśmy tradycyjne piosenki w języku niemieckim. Zajęcia pomogły wolontariuszom z klasy 7 w ćwiczeniu umiejętności pracy w grupie, planowaniu działań  oraz uwrażliwiły ich na potrzeby swoich młodszych kolegów.
Natalia Gawlik

 

bullet ball chrome  MIKOŁAJKI

Klasa IIB bawiła się świetnie podczas zabawy mikołajkowej.

Dzieciom towarzyszył uśmiech i duże zaangażowanie.

Rodzice zadbali o słodki poczęstunek, dziękujemy 😊

 

bullet ball chrome ANDRZEJKI 2021

Jak każdego roku odbywają się w naszej szkole imprezy andrzejkowe.

Każdy chce wiedzieć co go czeka i co się wydarzy… Klasa IIB też bawiła się andrzejkowo i przeprowadziła tradycyjne wróżby.

Zabawa, uśmiech, coś słodkiego… To co nam dzisiaj potrzeba !

Wszyscy bawili się super!

Bożena Korzeniowska

 

bullet ball chrome Fotorelacja z realizacji projektu "Czytamy lekturki  spod chmurki  z klasą 1a"

 

bullet ball chrome 25 listopada klasa 6a udała się na wycieczkę do Rynku oraz Panoramy Racławickiej.

Mimo chłodu wyjście było ciekawe i dostarczyło wielu pozytywnych emocji.

 

bullet ball chrome DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI 2021

Klasa IIB w tym roku swoje życzliwe słowa skierowała do klasy VIIIA.

Oczywiście dla wszystkich jesteśmy życzliwi, jednak nasze piękne kartki z wpisami wręczyliśmy tej właśnie klasie.

Niech spełnią się Wasze wszystkie marzenia i plany. Jesteście super !

Bożena Korzeniowska

bullet ball chrome WIZYTA W MUZEUM PANA TADEUSZA

Klasa IIB odwiedziła Muzeum Pana Tadeusza. Zajrzeliśmy do Soplicowa 😊

Soplicowo, miejsce akcji Pana Tadeusza, to przykład wiejskiej siedziby szlacheckiej, której mieszkańcy żyli w zgodzie z naturą.

Podczas zwiedzania i zajęć uczniowie zobaczyli, jak wyglądał staropolski dwór, zwiedzili pomieszczenia, z których się składał i odkryli tajemnicze przedmioty, jakie w swoich murach skrywał. Dowiedzieli się również, kim byli mieszkańcy dworu i czym się zajmowali, jak się ubierali i co jadali. Poznali także dawne zabawy dziecięce.

Zwiedzając takie miejsca uczniowie uczą się szacunku dla tradycji narodowych, wzmacniają poczucie tożsamości narodowej i przywiązania do historii, rozbudzają swoją ciekawość poznawczą.

Zachęcamy do wizyty w Muzeum Pana Tadeusza.

Bożena Korzeniowska

bullet ball chrome Uczniowie klasy 1 a wykonali kartki dla uczniów klasy 4a w ramach projektu "klasa dla klasy" z okazji Dnia Życzliwości.

bullet ball chrome POMOC DLA SCHRONISKA

     W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły, kolejny raz wzięli udział w akcji POMOC DLA SCHRONISKA. Dzieci z klas I-III  przeprowadziły zbiórkę darów dla zwierząt żyjących w schronisku. Były to: puszki z karmą, kocyki, zabawki, sucha karma. Efekty tej zbiórki, przerosły oczekiwania. Ilość zgromadzonych darów okazała się imponująca. Najwięcej karmy zebrała klasa IB. Brawo ! Dzieci z wielkim zaangażowaniem wzięły udział w akcji, miały duże wsparcie ze strony Rodziców. Nawiązana współpraca ze schroniskiem przyniosła obustronne korzyści. Zwierzęta otrzymały pomoc a dzieci zadowolenie z pomagania i obdarowywania.

Bożena Korzeniowska

 

bullet ball chrome W dniu 09.11.2021 r dzieci z klasy 1 a i 1 b zostały przyjęte do grona uczniów naszej szkoły. Mamy nadzieję, że z wielką ochotą i zapałem podejmą obowiązki szkolne i będą je rzetelnie wypełniać.

 

bullet ball chrome W dniu 10.11.2021 uczniowie z klasy 1 a  samodzielnie wykonali kotyliony i brali udział w warsztatach wychowawczych z okazji Dnia Niepodległości.

 

bullet ball chrome Dzień Edukacji Narodowej to doskonała okazja, aby podziękować Nauczycielom za ich trud wychowywania i kształcenia o czym nie zapomniał Mały Samorząd Uczniowski. 

Wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom szkoły życzyliśmy dalszych sukcesów w pracy opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej. 

MSU - J. Korkuś
1634580576913 1
1634580576907 1
 
bullet ball chrome Ogłoszenie wyników wyborów do MSU
dnia 25.10.2021 r. w obecności kandydatów do MSU policzono głosy, które można było wrzucać do Urny do dnia 22.10.2021 r.
Wybrano następujący skład reprezentujący Mały Samorząd Uczniowski klas I-III w roku szkolnym 2021/2022:
Przewodnicząca
Żmudzka Magdalena – klasa II b
Zastępca
Pasikowski Michał – klasa III c
Sekretarz
Hanna Rąbkowska – klasa III b
Hanna Tumiłowicz – klasa II b

Gratulujemy!!!

Serdecznie dziękuję wszystkim pozostałym uczniom za wzięcie udziału w wyborach.

Opiekun MSU:
Jolanta Korkuś
 

bullet ball chrome Innowacja metodyczna - Język niemiecki na wesoło w klasie 6

W roku szkolnym 2020/21 została rozpoczęta realizacja innowacji metodycznej pt. Niemiecki na wesoło, która jest prowadzona w formie kółka języka niemieckiego dla klas szóstych. Autorką innowacji jest p. Katarzyna Przygoda. Głównym celem tych zajęć jest rozbudzanie zainteresowania językami obcymi i ich nauka w celu rozwoju ucznia, jego umiejętności
i wrażliwości. Zajęcia obejmują zabawy językowe, scenki sytuacyjne, projekty grupowe, quizy i elementy wiedzy realioznawczej na temat krajów niemieckojęzycznych. Zajęcia przygotowują uczniów do rozpoczęcia nauki języka w klasie siódmej i pozwalają zniwelować problemy językowe. Mają one pomóc w rozbudzeniu otwartej na inne kultury i tolerancyjnej postawy młodych Europejczyków. Obszar tematyczny innowacji obejmuje zagadnienia przewidziane na pierwszym etapie kształcenia języka obcego A0/A1 uwzględnionych w podstawie programowej nauczania tego języka
w szkole podstawowej.
Natalia Gawlik, nauczyciel języka niemieckiego

 

bullet ball chrome Pod koniec września klasa 3b pojechała na wycieczkę do przepięknego Zamku Książ w Wałbrzychu. FOTKI

Zamek od razu urzekł dzieci swoim ogromem, gdyż już z daleka prezentował się bardzo okazale.   

„Baśniowe zwiedzanie” - to była dla uczniów podróż do zamkowej krainy baśni i legend. Podczas aktywnej, edukacyjnej „podróży w czasie” uczniowie spotkali średniowieczną księżną Annę, z którą przemierzyli zamkowe dzieje, wędrując tajemniczymi piwnicami i salonami w zamku. Gry i zagadki na trasie poszerzały ich wiedzę o zamku, rozwinęły kreatywność i pozwalały odkryć potęgę wyobraźni. Atrakcją była także niezwykła skała, której dotknięcie gwarantuje powodzenie i szczęście. 

Przy okazji klasa odwiedziła Palmiarnię w Wałbrzychu, gdzie uczniowie mogli podziwiać egzotyczną roślinność, jak również żyjące tam zwierzęta. 

Opracowała: 

Jolanta Korkuś

 

bullet ball chrome Szanowni Państwo,

zapraszamy do udziału w konkursie: Podziel się prostym sposobem na trudny problem. Opisz wymagającą sytuację wychowawczą, z którą sobie poradziłaś/poradziłeś.

Konkurs skierowany jest do wszystkich rodziców i opiekunów uczniów SP 42 we Wrocławiu.

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem znajdującym się w załączniku  i do uczestnictwa w konkursie.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

Pozdrawiamy!

Jagoda Kubis, Monika Skowrońska

 

bullet ball chrome Akcja Sprzątanie Świata 2021

Wszyscy wiemy, jak ważna jest dla nas nasza planeta Ziemia. Chcemy ją chronić i dbać o nią. Postanowiliśmy włączyć się do ogólnopolskiej akcji i posprzątać okolice naszej szkoły.

Udział w tym przedsięwzięciu przyniósł nam satysfakcję.

Akcja Sprzątanie Świata 2021Akcja Sprzątanie Świata 2021Akcja Sprzątanie Świata 2021

bullet ball chrome Mistrzostwa Wrocławia w Drużynowych Biegach Przełajowych

 

bullet ball chrome Dzień Chłopców – 30 września

Ten dzień kl. IIB i IB świętowała na sportowo. Udaliśmy się do Smolca, gdzie w ośrodku sportowym OMEGA – SPORT bawiliśmy się wspaniale.

Do szkoły wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. W klasie na chłopców czekały upominki i życzenia ?

Dzień Chłopców – 30 września

 Dzień Chłopców – 30 września

Dzień Chłopców – 30 września

Dzień Chłopców – 30 września

 

 

bullet ball chrome W dniu 15.09. 2021 klasa 1 a  z okazji Dnia Kropki wykonała piękne kreatywne prace plastyczne

Dzień kropki 1a

Dzień kropki 1a

 

bullet ball chrome Klasa 1a melduje gotowość do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Czytam z klasą lekturki spod chmurki".

Czytam z klasą lekturki spod chmurki

 Czytam z klasą lekturki spod chmurki

 

bullet ball chrome 1a pierwsze kreatywne prace plastyczne:

1a pierwsze kreatywne prace plastyczne

 

bullet ball chrome Wyprawka szkolna dla ucznia klasy 1

 

bullet ball chrome Informator dla uczniów i rodziców Информационный буклет для школьников и родителей

Poradnik dla rodziców i dzieci obcojęzycznych

School manual for parents and foreign language children

Шкильний довідник для батьків та дітей іноземців

 

bullet ball chrome Film o szkole :)

 

bullet ball chrome Serdecznie gratulujemy uczennicy 7c - Jagodzie Paszkowskiej - która zdobyła 1. miejsce w międzyszkolnym konkursie plastyczno - literackim organizowanym pod honorowym patronatem Dyrektor Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia Ewy Monastyrskiej "Okładka ulubionej książki".

Jagoda współtworzy projekt edukacyjny "Słowobraz", wygrana w konkursie tylko potwierdza, że uczennica wyróżnia się niezwykłą zdolnością łączenia słowa z obrazem.

Jeszcze raz gratulujemy i życzymy kolejnych pięknych sukcesów!

 

bullet ball chrome Z ogromną przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu plastycznego pt. „Portret mojej Mamy” zorganizowanego przez Mały Samorząd Uczniowski Komisja konkursowa dokonała oceny prac zgłoszonych do konkursu, wyłoniła 3 Laureatów Konkursu oraz przyznała 3 Wyróżnienia.

 

Wyniki:

I miejsce – Emilia Wiśniowska - klasa 2 b
II miejsce – Hanna Tumiłowicz - klasa 1 b
III miejsce – Łucja Gajda - klasa 2 b

Wyróżnienie otrzymały:

Milena Szarowolec – klasa 2 b,
Iga Starzyk – klasa 1b,
Amelia Jabłczyńska – kasa 1 b

Wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek 31 maja 2021 r.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a autorom nagrodzonych prac bardzo gratulujemy!!!

Mały Samorząd Uczniowski :)

 Dzień Matki 2021 

Dzień Matki 2021

 
bullet ball chrome rowerowy maj logo2020 rgb 900x544 z kształtem

Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca przemieszczanie się na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce wśród uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków. Zrodziła się w 2014 w Gdańsku, a od 2016 roku do kampanii przyłączył się Wrocław.

Poprzez kampanię:

 • wpływamy na kształtowanie pozytywnych nawyków transportowych,
 • promujemy zdrowy styl życia,
 • wspieramy samodzielność dzieci,
 • poprawiamy bezpieczeństwo komunikacyjne,
 • dbamy o środowisko,
 • angażujemy środowiska lokalne – społeczne i biznesowe.

Serdecznie zapraszamy naszych uczniów/przedszkolaków do aktywnego uczestnictwa w akcji. W celu zgłoszenia dziecka do rywalizacji należy wypełnić zgodę na udział osoby niepełnoletniej w kampanii Rowerowy Maj 2021.  

Więcej informacji o akcji znajduje się na stronach internetowych:

https://rowerowymaj.eu/ i https://www.wroclaw.pl/rowerowy-maj-2021.
 
bullet ball chrome Wyniki Szkolnego Konkursu Rękodzielniczego ,,Pisanka wielkanocna (dekoracja upcyklingowa), który odbył się w klasach IV-VI.
Pochwała i gratulacje należą się uczniom, którym udało się stworzyć najbardziej oryginalne i pomysłowe dzieła:

I miejsce - Natalia Stempkowska, kl 6b
II miejsce - Maciej Podlaszewski, kl 4b
III miejsce - Nina Lewandowska, kl 5a

Nagrody i dyplomy, zostaną wręczone zwycięzcom po powrocie do nauczania stacjonarnego.

Na pochwałę zasługują również prace wyróżnione, następujących uczniów:
Wiktor Kornak, kl 4c
Bruno Wrzaszcz, kl 4b
Maja Karasiewicz, kl 6a
Oskar Szymoniak, kl 4a
Wiktoria Kornaus, kl 6d
Karol Leyk, kl 6b
Michał Harczuk, kl 4a
Piotr Wodonos, kl 6a
Filip Zając, kl 6b
Filip Kostek, kl 6a
 
Gratuluję kreatywności na lekcji techniki i plastyki oraz wykorzystanie materiałów recyklingowych. Życzę dalszych sukcesów w kolejnych edycjach.

Bogusława Przewłoka
1 Natalia Stempkowska 2 Maciej Podlaszewski 3 Nina Lewandowska
 
 
bullet ball chrome Szkolny Klub Klecinka, składa podziękowania pani Dyrektor za umożliwienie zorganizowania przedświątecznej zbiórki upominków, wszystkim darczyńcom oraz paniom z portierni za sprawne przeprowadzenie zbiórki dla podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej przy ul. Karmelkowej.


Zgromadzone pisanki, kartki świąteczne, wypieki, słodkości oraz inne rękodzieła trafiły tym razem do wszystkich pensjonariuszy i personelu.
Z głębi serca dziękujemy: Biance z 6a, Piotrowi z 6a, Dorotce z 1a, Sofii z 1c, Kyrylowi i jego mamie z 1c, Dawidowi z 3a, Melanii z 2b, Łucji z rodzicami z 2b, Mateuszowi z 6c, Filipowi z 6a, Marcie z 6b, Igorowi, Kubie, Bernadecie i Sławkowi.

Mamy nadzieję, że okazane serca i dobroć, będą rosły razem z naszymi „czynami”.

Koordynator: Bogusława Przewłoka

Podarunki wielkanocne 21

 
bullet ball chrome  Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

Z wielką przyjemnością informujemy o wynikach Szkolnego Konkursu Plastycznego Pt. "WIELKANOCNY ZAJĄCZEK”.

Laureaci konkursu:

I miejsce - Oliwia Gamska kl. 1a

II miejsce - Emilia Wiśniowska kl. 2b

III miejsce-  Mateusz Podlaszewski kl. 1b

Wyróżnienia otrzymali:

Emilia Sawicka kl. 1c

Weronika Kowalska kl. 3 c

Dawid Kostek kl.  3a

Nagrodzone prace można podziwiać na stronie internetowej naszej szkoły [LINK].

Dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone zwycięzcom po powrocie do nauczania stacjonarnego. Pozostali uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy .

Prace zgłoszone na konkurs będzie można odebrać od organizatorów po powrocie do nauczania stacjonarnego.

Serdecznie gratulujemy laureatom, wszystkim dzieciom dziękujemy za udział w konkursie.

Koordynatorki konkursu:

Bożena Korzeniowska

Agnieszka Sołtys"

pozdrawiam i Życzę Wesołych Świąt

  
bullet ball chrome  Dzień Kobiet w Szkole Podstawowej nr 42

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w imieniu wszystkich uczniów złożyli życzenia paniom pracującym w naszej szkole oraz wręczyli laurki. Chłopcy z Samorządu Szkolnego nie zapomnieli o koleżankach z klasy i ze szkoły – złożyli dziewczynkom życzenia i powiedzieli o miłych niespodziankach przygotowanych przez chłopców w klasach. [GALERIA]

 Z pozdrowieniami - Mały Samorząd Uczniowski

 

 
 
bullet ball chrome Walentynki 2021  walentynki 1

Dnia 14 lutego 2020 r. w naszej szkole obchodziliśmy ,,DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO‘’. Mały Samorząd Szkolny zorganizował w tym dniu specjalną ,,Pocztę Walentynkową‘’, aby można było przekazać walentynkowe wyznania ulubionym kolegom i koleżankom. Nie zabrakło również wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli i wychowawców. [GALERIA]

 
bullet ball chrome "Mały Samorząd Uczniowski klas I-III zorganizował konkurs plastyczny pt: "Kartka Świąteczna" 

Celem konkursu było promowanie i upowszechnienie tradycji świąt Bożego Narodzenia. Rozwijanie zainteresowań artystycznych uczniów, inspirowanych świętami Bożego Narodzenia. Kształtowanie u uczniów tradycji, rozwijanie wyobraźni i pomysłowości uczniów. 

w ww. konkursie plastycznym zwyciężyli:

I MIEJSCE – Dolianovskyi Tymur - klasa 1c
II MIEJSCE – Borshchenko Nazar – klasa 1b
III MIEJSCE (ex aequo) – Garbacz Nadia i Garbacz Lena - klasa 1c

Wyróżnienia otrzymali:

Ładziak Alicja – klasa 2b
Kulczycki Mateusz - klasa 1a

Dyplomy oraz nagrody przekazano uczniom po powrocie do nauczania stacjonarnego.

Serdecznie gratulujemy!

Opracowali:
opiekun Małego Samorządu Uczniowskiego - Jolanta Korkuś "

 
bullet ball chrome Drodzy Uczniowie, Rodzice oraz Nauczyciele,

z ogromną radością informuję, że projekt edukacyjny Słowobraz, nad którego stworzeniem pracowałam z uczennicami kl. 7c: Jagodą Paszkowską, Zosią Kubów, Zosią Pakułą, Hanią Szlachtycz oraz Hanią Kościańską, zdobył Grant Nowej Ery w pierwszym etapie XI edycji ogólnopolskiego konkursu „Projektanci edukacji”.

Jest też nagroda dodatkowa, która wzbogaci zasoby biblioteki. Szkoła otrzyma półroczną prenumeratę magazynu naukowego FOCUS.

Wierzymy, że dzięki tej nagrodzie realizacja projektu pozwoli uczniom rozwijać talenty, poszerzy ich horyzonty i wzmocni poczucie własnej wartości.

Z całego serca dziękujemy za Wasze wsparcie w głosowaniu, ciepłe, motywujące słowa oraz zaufanie.

Karolina Tarczyńska

 

bullet ball chrome Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele,
Prosimy o wsparcie - nasz projekt edukacyjny bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Projektanci Edukacji.
Do 11 grudnia można wspierać szkołę, oddając głos (bezpłatnie) na projekt ,,Słowobraz".
Głosujemy CODZIENNIE jeden raz. Informacja o numerze telefonu stanowi zabezpieczenie, że głosujący istnieje, nie oszukuje za pomocą fikcyjnych adresów e-mail. Przy pierwszym głosowaniu na maila przychodzi link aktywacyjny (proszę sprawdzać SPAM), w który trzeba kliknąć, by głos się dodał. Kolejne głosy można oddawać już tylko za pomocą strony www po wpisaniu adresu mailowego.
Poniżej znajduje się link, pod którym można zagłosować.
Gorąco zachęcamy do zapoznania się z projektem i codziennego głosowania.
Pamiętajcie - Wasze wsparcie jest dla Nas niezwykle istotne!
Karolina Tarczyńska - opiekun projektu.

 

bullet ball chrome SkładSamorząduUczniowskiego:

Przewodnicząca: Jolanta Wandzel

Zastępca: Oliwia Dudek

Członkowie: Wiktoria Bach, Anna Krawczyk, Filip Kostek, Maja Kus

Opiekunki SU: Karolina Tarczyńska, Monika Nikiel

  

bullet ball chrome 24 stycznia 2020 nasze uczennice z koła artystycznego klas VI w czasie Otwarcia Roku Chińskiego,  miały okazję wystąpić na pięknej scenie w barokowej sali Oratorium Marianum UWr a laureaci Międzyszkolnego Konkursu Ogrody Światła z wiedzy o parkach azjatyckich mogli odebrać nagrody. A zatem w kategorii do lat 10, za 1 miejsce - Marysia Łuka, kl 3a, za II miejsce - Maksymilian Janiszewski, kl 3b a w kategorii od 11 do lat 13 za I miejsce - Jakub Cichoński, kl 5, za III miejsce - Jerzy Zakrzewski, kl 5b

Gratuluję sukcesów i udanego wystąpienia  [GALERIA]
Koordynator: Bogusława Przewłoka

 

bullet ball chrome Na lekcji techniki, w klasach piątych i szóstych zostały przeprowadzone zajęcia robotyczne, którego celem było przekazanie uczniom podstawowej wiedzy i umiejętności w zakresie podstaw konstrukcji maszyn, podstaw automatyki i robotyki, zasady działania robotów i urządzeń elektronicznych. [GALERIA]

 

bullet ball chrome Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Bogusławy Przewłoki zorganizowali  dla Rodziców/Opiekunów KONCERT GWIAZDOWY, który odbył się 12 grudnia 2019 r. Był to udany wieczór, który sprawił wszystkim wiele radości, pozytywnych emocji, wzruszeń i refleksji.

Bogaty program przygotowany był przez uczniów podczas zajęć artystycznych i  świetlicowych.

Podziękowania należą się grupom tanecznym z klas: 1b, 2a, 6a, 6b, 6c oraz uczniom prowadzącym. [GALERIA]

  

bullet ball chrome Miło nam poinformować, że w Szkolnym Konkursie Recytatorskim Poezja wojenna wyróżnieni zostali:

I miejsce - Zuzanna Kozioł (7c)

II miejsce - Zofia Kubów (6c)

III miejsce - Jan Paszkowski (8b)

Wyróżnienia: Julia Świerbutowicz i Nina Homan

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Zespół polonistów

     

bullet ball chrome 14 października 2019 odbył się apel z okazji 101 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowany przez panią Bogusławę Przewłokę. Prawie każdy uczestnik był debiutujący i mógł sprawdzić swoje umiejętności. Gorące oklaski i rozmowy w kuluarach świadczą o dużym sukcesie. Gratululacje należą się klasie 5d za widowisko historyczne, wywołujące wiele wzruszeń oraz uczennicom (Oliwii Skiemskiej, Oli Korotko, Ewelinie Jurze, Kornelii Gajos, Otylii Nemś, Nicoli Góreckiej, Agatce Sarneckiej, Ani Zarubieievei, Kai Wójcik), które pokazały ciekawy taniec z flagami, prowadzącej apel Oli Maj, śpiewającym: Laurze Wrzaszcz i Hani Kościańskiej, recytujacym: Joasi Korga, Agatce Paszkowskiej, Arturowi Wysmułek oraz całej klasie 1b za "trojaka". Oprawą akustyczną i filmową zajmowali się: Bartek Kot, Paweł Marciniak i Janek Paszkowski.
Gorące podziękowania należą się pani Ani Godzik-Pop za pomoc w sprawnej organizacji uroczystości oraz pani Jolancie Korkuś za przygotowanie klasy 1b.

 

bullet ball chrome Nasza szkoła, podobnie jak w latach ubiegłych, wzięła udział w XVIII Radosnej Paradzie Niepodległości. Tegoroczna parada- marsz, miał charakter biało – czerwonego pochodu, który rozpoczął się z placu przed Centrum Historii Zajezdnia na ul. Grabiszyńnskiej, skąd przemieścił się w stronę placu Wolności. Serdecznie dziękujemy za liczne przybycie, nastrój, za odpowiedni strój oraz flagę!!! Szkołę nr 42 reprezentowało 35 uczniów.

 Anna Godzik-Pop i Paweł Ludwiński.

 

bullet ball chrome POMOC DLA ZWIERZĄT W SCHRONISKU

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu powstało w 1962 roku. Założyli je, wkładając w to wielką pracę i entuzjazm działacze Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami we Wrocławiu. Nasza szkoła od wielu lat prowadzi akcje pomocy zwierzętom w tym schronisku. Przez miesiąc gromadzimy karmę, koce, legowiska oraz inne akcesoria dla zwierząt. Zebrane dary zawozimy do schroniska, odwiedzamy czworonożnych mieszkańców oraz bierzemy udział w ciekawych pogadankach, które prowadzi Pani Aleksandra Cukier, rzecznik prasowy schroniska. W tym roku również przeprowadziliśmy akcję. Pomoc zwierzętom sprawia nam radość ! [Galeria]

 

bullet ball chrome 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

Z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości kl. IIIB przygotowała uroczysty apel dla klas I-III. Uczniowie przypomnieli ważne wydarzenia, daty oraz postaci historyczne. Poprzez  wiersze i piosenki pokazali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Pięknie wybrzmiały pieśni – Wojenko, wojenko oraz Pierwsza Brygada. Uczniowie klas I-III uczcili tą wspaniałą rocznicę śpiewając hymn Polski i eksponując barwy biało-czerwone. Wszystkim udzielił się uroczysty nastrój. Klasę IIIB nagrodzono oczywiście brawami. [Galeria]

 

bullet ball chrome Międzyszkolny Konkurs Mój Przyjaciel

 

bullet ball chrome Projekt "PARKI NARODOWE" w klasie IIIB 

W październiku  uczniowie klasy III b zaprezentowali opracowane  w grupach projekty na temat: "Parki narodowe w Polsce ". Przygotowali bardzo ciekawe informacje w formie prezentacji multimedialnej, plakatów, projekcji filmów przyrodniczych i opracowań w postaci opisów i pięknych makiet.
Wszyscy byli ogromnie zainteresowani tymi najcenniejszymi i najpiękniejszymi pod względem przyrodniczym miejscami, zwłaszcza takimi jak: Karkonoski Park Narodowy, Bieszczadzki P.N., P.N. Gór Stołowych. Dzieci wykazały się dużą wiedzą i dobrą współpracą w grupach. Prezentacje przyniosły zadowolenie i satysfakcję, a przede wszystkim możliwość zaprezentowania siebie i swoich umiejętności.

 

bullet ball chrome MOSZNA CZARODZIEJSKIE MIEJSCE

Klasa IIC i IIIB wzięła udział w wycieczce szkolnej, w ramach edukacji regionalnej. Pojechaliśmy do miejscowości Moszna koło Opola.

Zamek w Mosznej jest jedną z największych atrakcji Opolszczyzny i jednym z najciekawszych zamków w Polsce. Swoją sławę zawdzięcza bajkowemu wyglądowi - ma 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek.

Po zamku oprowadził nas z przewodnik, który pokazał nam wspaniałe wnętrza. Wzięliśmy udział w zajęciach w Szkole magii i czarodziejstwa. Gadająca tiara przydziału przydzieliła dzieci do poszczególnych domów – w zależności od ich predyspozycji i cech charakteru

Przywdzialiśmy szaty członkowskie jednego z czterech domów. Uczyliśmy się kaligrafii – podpisywaliśmy się pismem czarodziejów na pamiątkowym glejcie.

Mieliśmy możliwość walki na bezpieczne bronie. Wzięliśmy udział w lekcji eliksirów.

Bawiliśmy się świetnie!

 

bullet ball chrome Zapraszamy do uczestnictwa w Europejskim Spotkaniu Młodych we Wrocławiu poprzez udzielenie gościny pielgrzymom w dniach od 28.12 do 1.01. Wypełnione formularze prosimy składać w parafii na Klecinie do 15 listopada - deklaracja gościny.

 

bullet ball chrome Szkoła Podstawowa nr SP42 przy współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Miłośników Nauki i Kultury PROGRESSIO zorganizowała uroczysty  Międzyszkolny FESTIWAL KULTUR  pod patronatem Prezydenta Wrocławia, który odbył się 25.10.2019 w godzinach od 10:00-12:00 w SP nr 42, ul. Wałbrzyska 50

Głównym celem festiwalu  było promowanie różnorodności kulturowej wśród uczniów          i mieszkańców Wrocławia, kształtowanie postaw tolerancji, szacunku, dialogu międzykulturowego oraz integracji społecznej z udziałem obcokrajowców.                                    

Festiwal ten przybrał formę prezentacji scenicznych  różnych narodów w formie śpiewu, tańców narodowych, wystaw plastycznych i cieszył się wśród społeczności polskiej, ukraińskiej oraz koreańskiej. Jego uczestnikami były zaprzyjaźnione szkoły: ZSP nr 16, SP nr 15, SP nr 93, P nr 56, Brytyjska Szkoła Podstawowa, Żydowska SP Tikkun Olam, Szkoła w Białorusi.

Festiwal w szkole zorganizowany był z inicjatywy uczniów klas szóstych w ramach koła artystycznego, a jego koordynatorem była pani Bogusława Przewłoka

bullet ball chrome zDolny Ślązaczek – polonistyczny

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że do etapu powiatowego dostało się 11 uczniów z naszej szkoły, są to:

Wiktoria Bach

Julia Barcicka

Paulina Bodnar

Olaf Broński

Zuzanna Cichońska

Michał Kasprzak

Laura Klimosz

Zofia Kubów

Oliwia Owczarek

Milena Stochmiałek

Hanna Szlachtycz

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu!

 
bullet ball chrome Zapraszamy do wysłuchania audycji międzykulturowej Radia Rodzina, której gośćmi byli: nauczyciel SP 42 – Mateusz Jarosz oraz pani Sofiia Baianova z Fundacji Ukraina.
https://www.radiorodzina.pl/audycje/dzieci-ukrainskie-we-wroclawskich-szkolach/

Pani Baianova 15 października również gościła w naszej szkole podczas zebrania dla rodziców cudzoziemców. Podczas tego spotkania obecni byli nauczyciele z naszej szkoły -  Renata Szpyra, Katarzyna Skórzyńska oraz pedagog szkolny Lidia Kowalczyk.  Koordynatorem był Mateusz Jarosz. W czasie zebrania rodzice zapoznali się z działaniami szkoły na rzecz cudzoziemców oraz mieli możliwość podzielić się swoimi doświadczeniami. Fundacja Ukraina przybliżyła swoją szeroką ofertę dla rodziców i uczniów, którzy przybyli do Wrocławia z innych krajów. 

  

bullet ball chrome Warsztaty międzykulturowe

4 października w naszej szkole gościła Pani Aneta Dominiak z Fundacji Go’N’Act.  Uczniowie klasy 4a mieli okazję wziąć udział w warsztatach „Wielokulturowość, czyli świat jest ciekawy”, które były realizowane w ramach projektu „Miło nam Cię widzieć”. Podczas spotkania czwartoklasiści mogli poznać sposoby witania się i ubierania w różnych częściach świata. Każdy mógł zagrać na niezwykłych instrumentach z Afryki, Australii, Ameryki Południowej i Azji. Uczniowie zobaczyli również zabawki i książki z odległych krajów. Pani Aneta opowiedziała wiele ciekawych historii związanych z kulturami na świecie. Po warsztatach uczniowie zgodnie uznali, że mimo wielu różnić, ludzi na świecie więcej łączy niż dzieli. Mamy nadzieję, że wkrótce Fundacja odwiedzi nas ponownie.

 

 

bullet ball chrome Rowerowy Maj – kolejny raz SP 42 najlepsza

Miło nam poinformować, że kolejny raz nasza szkoła zwyciężyła w Rowerowym Maju.

https://rowerowymaj.eu/wroclaw/

 

bullet ball chrome W ramach lekcji samorządowej uczniowie klasy 8a i 8b wraz z Panią Dyrektor Agnieszką Ciołkosz-Pietrzyk oraz nauczycielami: Panią Anną Godzik-Pop i Panem Pawłem Ludwińskim udali się 10 maja 2019 r. do ratusza na spotkanie z Panem Prezydentem Jackiem Sutrykiem i Panią Wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej Wrocławia Dorotą Galant. [galeria]

 

bullet ball chrome Warsztaty w afrykarium 

18 marca klasy drugie odwiedziły wrocławskie Afrykarium.

Wizytę rozpoczęliśmy warsztatami ,, Szlakiem jaja ”. Dzięki ciekawym zajęciom poszerzyliśmy wiedzę przyrodniczą. Następnie ruszyliśmy na spotkanie z niespotkanymi zwierzętami.


 Afrykarium to prezentacja różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, pod ogólnym hasłem „życiodajne wody Afryki”! 

Dzięki niepowtarzalnej koncepcji obiektu, Afrykarium stało się unikatowym na skalę światową kompleksem przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, w których skład wchodzą:
1. Morze Czerwone z rafą koralową
2. Afryka Wschodnia  - Zobaczyliśmy tutaj m.in. hipopotamy nilowe, które pod wodą poruszają się z wielką gracją.

3. Kanał Mozambicki
Jego największą atrakcją jest 18 metrowy przezroczysty tunel z akrylu, który umożliwia podziwianie żółwia zielonego, rekinów, płaszczek, a także innych gatunków ryb.
4. Wybrzeże Szkieletów
Mieszkańcami tej strefy są kotiki afrykańskie (często mylone z fokami) oraz pingwiny.

5. Dżungla nad rzeką Kongo
W dżungli otaczającej rzekę Kongo mieszkają krokodyle i manaty - niezwykłe, roślinożerne ssaki.

BYLIŚMY ZACHWYCENI !

POZOSTAŁY PIĘKNE ZDJĘCIA …..

 

bullet ball chrome Z radością przedstawiam Bartłomieja Kota laureata wrocławskiego XXV Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków ,,Ośmiu Wspaniałych”, nominowanego przez panią Bogusławę Przewłokę. Spośród 667 kandydatur wolontariuszy zgłoszonych grupowo lub indywidualnych, wyłoniono 8 laureatów z danej kategorii i 19 marca br. podczas uroczystej Gali w Imparcie, Bartłomiej otrzymał nagrodę od Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.

Zapewne każdy wie, że Bartłomiej na co dzień jest życzliwy, bezinteresowny, sumienny i konsekwentny w działaniu. Już od trzech lat pomaga w różnych działaniach w takich jak: organizacji ,,Kawiarenki krasnala”, z których środki były przeznaczone na wykonanie w brązie krasnala szkolnego.  Był współzałożycielem Szkolnego Klubu Klecinka. Aktywnie uczestniczył w ogólnopolskiej akcji ,,Pomaganie przez ubranie”, gdzie po pierwszym roku, szkoła wygrała tablicę multimedialną.

Współpracuje z Europejskim Stowarzyszeniem Miłośników Nauki i Kultury PROGRESSIO i organizował w parku Klecińskim sobotnie zabawy dla dzieci, pomagał podczas ekologicznych doświadczalnych warsztatów, pomagał w oprawie medialnej festiwalu wielokulturowego w Oratorium Marianum UWr.

Z Instytutem Konfucjusza UWr. organizował wystawę plastyczną o kulturze różnych narodów, współorganizował w szkole festiwal kultury azjatyckiej.

Z Fundacją L’arche, pomagał w organizacji etiud teatralnych. W kościele parafialnym był zaangażowany w realizację konkursu na palmę wielkanocną. Z grupą Klecinianie, pomagał w organizacji spotkań wspominkowych dla seniorów oraz warsztatów plastycznych.

Jako obecny członek Klubu Wolontariusza pomaga młodszym kolegom w świetlicy, wspiera akcję ,,Góra grosza”, zbiera karmę dla zwierząt, Samorządowi Uczniowskiemu pomagał sprzedawać gazetki, pomagał podczas uroczystości  pasowania na ucznia w klasach I-III.

Mam nadzieję, że postawa Bartłomieja wpłynie pozytywnie i zwiększy zaangażowanie się innych w różnych działaniach potrzebującym. Dziękuję za uwagę

Bogusława Przewłoka

 20190319 133757

 

bullet ball chrome Drużyna KLECIKI 3

To już trzeci raz, kiedy nasza szkoła pod opieką pani Bogusławy Przewłoki wzięła  udział w największym na świecie kreatywnym programie edukacyjnym, działającym na zasadach non-profit, organizowanym przez Międzynarodową Organizację Destination Imagination Inc.

Jej głównym celem jest inspirowanie uczniów i jednoczesne wyposażanie ich w odpowiednie narzędzia poznawcze, aby mogli stać się nowym pokoleniem innowatorów i liderów. Program Destination Imagination promuje metodykę nauczania, opartą na metodzie projektu, czyli samodzielnej realizacji przez uczniów zadania, przygotowanego przez nauczyciela-trenera na podstawie wcześniej ustalonych założeń.

Drużyna KLECIKI 3 w składzie:

Marika Smoleń kl. 4d, Bianka Grzywacz kl 4a, Aleksandra Andrelczyk kl 4a, Martyna Szczepańska kl 4a, Magdalena Skiemska kl 4b, doskonale odnalazła się w tym zadaniu.

Mimo, że podczas Olimpiady DI, która odbyła się 2-3.03.2019, wszystkie drużyny były poddawane ocenie ekspertów i rywalizacji o wygraną (wyjazd do Stanów Zjednoczonych), to nie o zawody przede wszystkim tu chodziło, a o dobrą zabawę i zdobywanie nowych umiejętności. W Wyzwaniu Na Już, wymagającym nie tylko umiejętności twórczego rozwiązywania problemów w praktyce, ale także współpracy w zespole, logicznego i twórczego myślenia oraz umiejętności pracy pod presją czasu,  drużyna otrzymała maksymalną ilość punktów. Gratulacje !

 Klecinki 3

 

 

bullet ball chrome Uroczyste obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Szkole Podstawowej nr 42 we Wrocławiu odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Uczniowie brali udział w Radosnej Paradzie Niedpodległości, quizach historycznych, konkursie recytatorskim poezji patriotycznej, przygotowywali plakaty i albumy o wybitnych Polakach, pisali ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe, wykonali wraz z nauczycielami „Łańcuch zaślubin Polski z Morzem” zrobiony z symboli narodowych oraz zorganizowali wystawy plastyczne. 9 listopada odbył się uroczysty apel, na którym można było obejrzeć przedstawienie przygotowane przez klasę 7a oraz posłuchać szkolnego chóru, który przygotował i wyśpiewał wraz ze zgromadzoną publicznością pieśni patriotyczne i hymn narodowy. Podczas obchodów w szkole panowała podniosła i wzruszająca atmosfera. Uczniowie, grono pedagogicznie i pracownicy szkoły oddali hołd bohaterom i godnie uczcili rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. [galeria]

bullet ball chrome PATRIOTYZM W SERCU DZIECKA [galeria]

Dnia 27.11.2018r.  w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski klas I-III "Patriotyzm w sercu dziecka".

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, uczniowie klas młodszych, chcąc zaakcentować swój udział w tak ważnym wydarzeniu, zaprezentowali wiersze o tematyce patriotycznej.

 

bullet ball chrome Uroczyste obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Szkole Podstawowej nr 42 we Wrocławiu odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Uczniowie brali udział w Radosnej Paradzie Niedpodległości, quizach historycznych, konkursie recytatorskim poezji patriotycznej, przygotowywali plakaty i albumy o wybitnych Polakach, pisali ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe, wykonali wraz z nauczycielami „Łańcuch zaślubin Polski z Morzem” zrobiony z symboli narodowych oraz zorganizowali wystawy plastyczne. 9 listopada odbył się uroczysty apel, na którym można było obejrzeć przedstawienie przygotowane przez klasę 7a oraz posłuchać szkolnego chóru, który przygotował i wyśpiewał wraz ze zgromadzoną publicznością pieśni patriotyczne i hymn narodowy. Podczas obchodów w szkole panowała podniosła i wzruszająca atmosfera. Uczniowie, grono pedagogicznie i pracownicy szkoły oddali hołd bohaterom i godnie uczcili rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. [galeria]

 

bullet ball chrome Dnia 27.03.2018r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru odbył się konkurs MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA.

Fotorelacja z konkursu w galerii.

  

bullet ball chrome Nasza szkoła brała udział w projekcie edukacyjnym Mały Świat Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej zrealizowanym przez Stowarzyszenie Semper Avanti. Projekt koordynowała Pani wicedyrektor Katarzyna Przygoda

Zapraszamy do przeczytania artykułu o Małym Świecie na stronie Komisji Europejskiej:
oraz do obejrzenia filmu promującego projekt: