Rozmawiamy po polsku

bullet ball chrome Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza dzieci i młodzież, dla których język polski nie jest językiem ojczystym na cykl sześciu bezpłatnych spotkań, które poprowadzą nauczycielki ze szkoły podstawowej i z liceum ogólnokształcącego. Będzie to dobra okazja do doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem polskim. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby porozmawiać z rówieśnikami w języku polskim, nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie. Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu zagadnieniu.

Zajęcia będą się odbywały stacjonarnie w czterech grupach:

    pierwsza to dzieci w wieku 10-14 lat - zajęcia będą odbywały się we wtorki o godz. 17.00 na ul. Michała Śniegockiego 15, 52-403 Wrocław, początek zajęć 08.04.2022;

    druga to dzieci w wieku 10-14 lat - zajęcia będą odbywały się we czwartki o godz. 17.00 w CAL Borek Wrocław, ul. Powstańców Śl. 210-218, Wrocław, początek zajęć 03.04.2022;

    trzecia to młodzież w wieku 15-18 lat – zajęcia będą odbywały się w poniedziałki o godz. 16:00 w Przejściu Dialogu (Przejście Świdnickie) - ul. Świdnicka 19, 50-066 Wrocław, początek zajęć 07.04.2022;

    czwarta to młodzież w wieku 15-18 lat – zajęcia będą odbywały się w poniedziałki o godz. 17:15 w Przejściu Dialogu (Przejście Świdnickie) - ul. Świdnicka 19, 50-066 Wrocław, początek zajęć 07.04.2022.

Każda osoba może uczestniczyć w zajęciach tylko jednej grupy.

Zapisy na stronie: https://wke.wcrs.wroclaw.pl/2022/02/16/rozmawiamy-po-polsku-2/

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

BY

Размаўляем па-польску — заняткі для іншамоўных дзяцей і моладзі

Уроцлаўскі цэнтр сацыяльнага развіцця запрашае дзяцей і падлеткаў, для якіх польская мова не з’яўляецца роднай, на серыю з шасці бясплатных сустрэч, якія правядуць настаўніцы пачатковай і сярэдняй школ. Гэта будзе добрая магчымасць палепшыць сваё веданне польскай. Запрашаем усіх, хто хацеў бы паразмаўляць са сваімі аднагодкамі па-польску, завесці новыя знаёмствы і пасябраваць. Кожная з сустрэч будзе прысвечана асобнай тэме.

Заняткі будуць праходзіць у чатырох групах:

Першая – для падлеткаў 10-14 гадоў, заняткі будуць праходзіць па аўторках а 17.00 па адрасе: ul. Michała Śniegockiego 15, 52-403 Wrocław;

Другая – для падлеткаў 10-14 гадоў, заняткі будуць праходзіць па чацвяргах а 17.00, CAL Borek Wrocław, ul. Powstańców Śl. 210-218, Wrocław;

Трэцяя – для моладзi 15-18 гадоў, заняткі будуць праходзіць па панядзелках а 16:00 у Пераходзе Дыялогу (Przejście Świdnickie): ul. Świdnicka 19, 50-066 Wrocław;

Чацвёртая – для моладзi 15-18 гадоў, заняткі будуць праходзіць па панядзелках а 17:15 у Пераходзе Дыялогу (Przejście Świdnickie): ul. Świdnicka 19, 50-066 Wrocław.

Кожны чалавек можа ўдзельнічаць ў сустрэчах толькі адной групы.

 UA

ГОВОРИМО ПОЛЬСЬКОЮ – заняття для іншомовних дітей та молоді

Вроцлавський центр суспільного розвитку запрошує дітей та підлітків, для яких польська мова не є рідною, на серію із шести безкоштовних зустрічей, які проведуть вчителі початкових та середніх шкіл. Це буде гарна можливість покращити знання польської. Запрошуємо всіх, хто хотів би поспілкуватися зі своїми однолітками польською, завести нові знайомства та знайти нових друзів. Кожна із зустрічей буде присвячена окремій темі.

Заняття проходитимуть у чотирьох групах:

Перша група для дітей 10-14 років – заняття проводитимуться щовівторка о 17:00 за адресою: ul. Michała Śniegockiego 15, 52-403 Wrocław;

Друга група для дітей 10-14 років – заняття проводитимуться щочетверга о 17:00, CAL Borek Wrocław, ul. Powstańców Śl. 210-218, Wrocław;

Третя група для молоді 15-18 років – заняття проводитимуться щопонеділка о 16:00 за адресою: Przejście Dialogu (Przejście Świdnickie) - ul. Świdnicka 19, 50-066 Wrocław;

Четверта група для молоді 15-18 років – заняття проводитимуться щопонеділка о 17:15 за адресою: Przejście Dialogu (Przejście Świdnickie) - ul. Świdnicka 19, 50-066 Wrocław;

Дитина може відвідувати лише одну групу.

 

bullet ball chrome Początek roku szkolnego ujawnił potrzebę podniesienia kompetencji językowych twojego dziecka? Nie wiesz jak zachęcić dziecko do nauki języka polskiego? ?️‍♀️?‍?

Ogarniemy to razem! Zapraszamy na BEZPŁATNE szkolenie Jak uczyć się języka polskiego z dzieckiem w domu: gotowe pomysły na zabawę i naukę dla rodziców już w ten piątek, 24.09 o 17:00 w CUKR-ze?‍?
? Jakie kwestie zostaną omówione?
Razem z pedagożką, nauczycielką Pauliną Kidą zapraszamy Państwa na warsztatowe spotkanie. W jego trakcie poznają Państwo pomysły na to, jak można wspomóc dziecko w wieku wczesnoszkolnym w nauce języka polskiego. Prowadząca podzieli się także źródłami, których można czerpać inspiracje w formie pozycji w literaturze oraz miejsc, do których warto zaglądać w internecie. Będzie także czas na zadanie pytań. W trakcie szkolenia zwrócimy się do takich tematów:
✔️ Podstawowe założenia teoretyczne istotne przy uczeniu języka polskiego jako obcego
✔️ Praktyczna nauka różnymi metodami (m. in. montessoriańskimi, konstruktywistycznymi, przez doświadczenie)
✔️ Przykłady aktywności i materiałów edukacyjnych
? Jak zostać uczestnikiem? Obowiązuje poprzednia rejestracja pod linkiem: https://tiny.pl/9tp7v.
❗️ Szkolenie prowadzone będzie NA ŻYWO w języku polskim, prosimy przyjść 30 minut wcześniej w celu dokończenia rejestracji i zajęcia miejsca na sali. Przy sobie trzeba mieć maseczkę, paszport oraz dokument potwierdzający legalność przebywania na terytorium Polski❗️
Serdecznie zapraszamy do zapisów, zgłoszenia przyjmowane są do godziny 16:00 dnia 24.09 lub do wyczerpania miejsc na sali!?
---------
UA Початок навчального року виявив необхідність удосконалення мовних навичок вашої дитини? Не знаєте, як заохотити дитину вивчати польську мову? ?️‍♀️?‍?
Подолаємо ці проблеми спільно! Запрошуємо на БЕЗКОШТОВНИЙ семінар Jak uczyć się języka polskiego z dzieckiem w domu: gotowe pomysły na zabawę i naukę dla rodziców вже в цю п’ятницю, 24.09 о 17:00 в CUKRі.
? Про що можна буде дізнатися?
Разом із педагогом та викладачем Пауліною Кідою запрошуємо вас на освітній майстер-клас, де ви дізнаєтесь як підтримати дитину молодшого шкільного віку у вивченні польської мови. Лектор поділиться джерелами, з яких можна черпати натхнення у вигляді матеріалів, літератури та Інтернет-ресурсів. Також буде відведено час на задавання питань. Під час семінару ми розглянемо такі теми:
✔️ Основні теоретичні припущення, важливі при викладанні польської мови як іноземної
✔️ Практичне навчання різними методами (включаючи монтессорівський, конструктивістський та через досвід)
✔️ Приклади навчальних заходів та матеріали
? Як стати учасником? Необхідна попередня реєстрація за посиланням: https://tiny.pl/9tp7v.
❗️ Зустріч проводиться СТАЦІОНАРНО, польською мовою. Просимо прийти на 30 хвилин раніше, щоб завершити реєстрацію та зайняти місце в залі. З собою необхідно мати маску, паспорт та документ, який підтверджує легальність вашого перебування на території Польщі.
Щиро запрошуємо - заявки приймаються до 16:00, 24.09 або до вичерпання місць у залі
 

bullet ball chrome СПИСОК УЧЕНИКА - ПЕРВЫЙ КЛАСС

 

bullet ball chrome Informator dla uczniów i rodziców Информационный буклет для школьников и родителей

Poradnik dla rodziców i dzieci obcojęzycznych

School manual for parents and foreign language children

Шкильний довідник для батьків та дітей іноземців

 

bullet ball chrome Важлива інформація для учнів та батьків з України - LINK

 

bullet ball chrome Zajęcia dla dzieci obcojęzycznych

Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego zaprasza dzieci obcojęzyczne na bezpłatne zajęcia online, które poprowadzi nauczycielka języka polskiego ze szkoły podstawowej. Będzie to dobra okazja do doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem polskim.

Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 10-14 lat. Spotkania ruszają już 12 października i będą trwały do końca listopada. Zajęcia będą odbywały się w poniedziałki o godz. 15:30. Osoby zapisane otrzymają szczegółowe informacje dotyczące logowania się na platformę online.

Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu zagadnieniu - poniżej harmonogram zajęć na październik:

05.10 - Jaki jestem? Rozmowa o pasjach, zainteresowaniach, mocnych stronach i talentach.
12.10 - Zawody przyszłości i nie tylko, czyli opowiem Wam kim będę jak dorosnę.
19.10 - Poznajemy świat wartości.
26.10 - Jesienne zabawy językowe.


ZAPISY:
Na spotkania obowiązują zapisy za pomocą formularza: https://liblink.pl/TlveXX9ryT

 

bullet ball chrome Wyniki Międzyszkolnego Konkursu „Mój przyjaciel przyjechał z/ Przyjechałem z”

Kategoria klasy 4-6:

I miejsce Aleks Tymchenko,  Szkoła Podstawowa nr 83 we Wrocławiu

II miejsce Hanna Kuciel, Szkoła Podstawowa nr 93 im. Tradycji Orła Białego

III miejsce Wiktoria Kornaus i Milana Ivanowna, Szkoła Podstawowa nr 42 we Wrocławiu

Wyróżnienie:

Daniil Baliuk, Szkoła Podstawowa nr 83 we Wrocławiu

Ivan Marchenko, Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Imbramowicach

Agata Młodzińska, Szkoła Podstawowa nr 7 Jelenia Góra

Volodymyr Nagaichuk, Szkoła Podstawowa nr 97 im. Jana Brzechwy we Wrocławiu

Kategoria 7-8

I miejsce Oliwia Dudek i Oleksandra Chyzh Szkoła Podstawowa nr 42 Wrocław

II miejsce Aleksandra Martin Rajczyk, Szkoła Podstawowa nr 7 z Jeleniej Góry

III miejsce ex aequo Julia Kosior, Viktoria Molinska, Szkoła Podstawowa nr 93 im. Tradycji Orła Białego

 

bullet ball chrome Stop Mowie Nienawiści  

Nauczyciele naszej szkoły brali udział w bardzo ciekawym szkoleniu dotyczącym przeciwdziałaniu mowie nienawiści.

Spotkanie poprowadziła Pani Manuela Pliżga- Jonarska oraz Pan Tymon Kubacki z WCRS https://www.wielokultury.wroclaw.pl/ .   Podczas spotkania mogliśmy posłuchać o prawnych i psychologicznych skutkach mowy nienawiści.

Rozmawialiśmy też o sposobach jej zapobiegania, a także o tym, jak ważna jest nasza codzienna postawa w reagowaniu na nieodpowiednie zachowania w naszym otoczeniu. Szkolenie było związane z programem „Miło nam Cię widzieć”.

Podczas spotkania nasza szkoła nominowała  Szkołę Podstawową nr 76 i przekazała jej „złoty wałek” – symbol zapobiegania mowie nienawiści.

1

 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bullet ball chrome Wyniki konkursu „Nasi sąsiedzi”

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Doceniamy Wasz trud i pomysłowość. Prace konkursowe wkrótce zostaną wystawione w naszej szkole.

Komisja konkursowa postanowiła wyróżnić następujące prace.

W kategorii klas I – III:

Pierwsze miejsce ex aequo zajęli: Filip Supranowicz z 1a, Bartosz Turbański z 2b i Natalia Suleja z 2a.

Drugie miejsce: Hanna Rąbkowska z 1b, Marek Berezhnyi z 2c oraz Lyubov Pryshchepa z 1c

Trzecie miejsce:  Łucja Gajda 1B, Olha Bandasenko 1b, Alan Cywilis z 2c

W kategorii klas IV – VIII:

I miejsce zajęła Aleksandra Maj z 6c Anna Zarubieieva z 6a

II miejsce Jagoda Paszkowska z 6c

Wyróżnienie otrzymał Dominik Szczygieł z klasy 5d

Serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy

 

 

bullet ball chrome Wrocławski Dzień Tradycji Kultur

18 października klasa 7a wraz z wychowawczynią Dorotą Wąsowicz oraz psychologiem szkolnym Katarzyną Woldańską brała udział w Wrocławskim Dniu Tradycji Kultur organizowanego przez Stowarzyszenie Różnorodności Społecznej UP – DATE i Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Podczas warsztatów nasi uczniowie mogli m.in.: dowiedzieć się, co oznaczają chińskie znaki w alfabecie, co jedzą na święta Syryjczycy, co jest niezwykłego w ukraińskim hafcie, spróbować swoich sił w grze na bębnach afrykańskich.

Wyjście było organizowane w ramach programu „Miło nam Cię widzieć”.

 

bullet ball chrome Zapraszamy do wysłuchania audycji międzykulturowej Radia Rodzina, której gośćmi byli: nauczyciel SP 42 – Mateusz Jarosz oraz pani Sofiia Baianova z Fundacji Ukraina.
https://www.radiorodzina.pl/audycje/dzieci-ukrainskie-we-wroclawskich-szkolach/

Pani Baianova 15 października również gościła w naszej szkole podczas zebrania dla rodziców cudzoziemców. Podczas tego spotkania obecni byli nauczyciele z naszej szkoły -  Renata Szpyra, Katarzyna Skórzyńska oraz pedagog szkolny Lidia Kowalczyk.  Koordynatorem był Mateusz Jarosz. W czasie zebrania rodzice zapoznali się z działaniami szkoły na rzecz cudzoziemców oraz mieli możliwość podzielić się swoimi doświadczeniami. Fundacja Ukraina przybliżyła swoją szeroką ofertę dla rodziców i uczniów, którzy przybyli do Wrocławia z innych krajów. 

 
bullet ball chrome O projekcie:

Od 01.10.2019 Fundacja Ukraina rozpoczęła realizację innowacyjnego projektu dla integracji młodych Wrocławian pochodzących z zagranicy i obywateli polskich pt" "Get involved in Multiculturalizm" dofinansowanego przez Komisję Europejską w ramach którego odbywają się m.in.:

- Bezpłatne lekcje tańców z rożnych zakątków świata (LINK)

-  Wielkie taneczne integracyjne Flash moby na  pl. Solnym 

- Dyskusyjne kluby w języku angielskim na ważne i ciekawe tematy (LINK)  

- Wideo szkolenia z nagrywania i montażu filmów prowadzone przez doświadczoną fotografkę (LINK

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Projekt jest skierowany dla młodych ludzi w wieku 14-25 lat w szczególności cudzoziemców, ale także obywateli polskich.
plakat get involved
 
bullet ball chrome Warsztaty międzykulturowe

4 października w naszej szkole gościła Pani Aneta Dominiak z Fundacji Go’N’Act.  Uczniowie klasy 4a mieli okazję wziąć udział w warsztatach „Wielokulturowość, czyli świat jest ciekawy”, które były realizowane w ramach projektu „Miło nam Cię widzieć”. Podczas spotkania czwartoklasiści mogli poznać sposoby witania się i ubierania w różnych częściach świata. Każdy mógł zagrać na niezwykłych instrumentach z Afryki, Australii, Ameryki Południowej i Azji. Uczniowie zobaczyli również zabawki i książki z odległych krajów. Pani Aneta opowiedziała wiele ciekawych historii związanych z kulturami na świecie. Po warsztatach uczniowie zgodnie uznali, że mimo wielu różnić, ludzi na świecie więcej łączy niż dzieli. Mamy nadzieję, że wkrótce Fundacja odwiedzi nas ponownie.

 
 
bullet ball chrome Zachęcamy do wysłuchania audycji Radia Rodzina dotyczącej wielokulturowości i pracy z uczniem obcokrajowcem, której gościem był nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 42 - pan Mateusz Jarosz:
 

Mateusz Jarosz 

 

 

 

Pragniemy poinformować, że w roku szkolnym 2019/2020 w naszej szkole rusza program „Miło nam Cię widzieć”.

Cele programu to m.in.:

Ukazanie różnorodności otaczającego świata;

Uświadomienie, że Wrocław był i jest miastem wielokulturowym;

Zaszczepienie tolerancji i szacunku dla innych kultur i obyczajów;

Uzmysłowienie, że każdy człowiek- bez względu na pochodzenie, kolor skóry, wyznanie- ma wartość;

Przeciwdziałanie dyskryminacji i mowie nienawiści;

Adresowany jest on do wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli.

Informacje dotyczące programu, będą dostępne w zakładce „Miło nam Cię widzieć” na stronie internetowej szkoły.

Koordynatorzy:

Katarzyna Winiarska i Mateusz Jarosz